GÜNDEM

15 Temmuz gecesi sela okuyan imama saldırıya 7 bin TL para ceza

Küresel terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sela okuyan imam Mustafa Baki'yi tartaklayan, engel olmaya çalışan 2 suçluya verilen hapis cezaları para cezasına verildi.

15 Temmuz gecesi sela okuyan imama saldırıya 7 bin TL para ceza
15 Temmuz kanlı darbe girişimi gecesi, İstanbul Küçükçekmece'de işgale engel olmak için üstüne düşen görevi yapmak isteyip, saldırıya uğrayan imamın şikayeti üzerine açılan davada sona gelindi.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar K.G. ve N.Y ile avukatları katıldı.
Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini talep etti.

7 bin TL ceza

Sanık K.G.'ye, "kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme" suçunun sabit olmaması nedeniyle beraatine hükmeden mahkeme heyeti, sanığın "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan ise mağdurun şikayetinden vazgeçmesi ve suçun işleniş şeklini dikkate alarak, 7 bin lira para cezasına çarptırılmasını kararlaştırdı.

Diğer suçluya 1 yıl hapis yerine 6 bin TL ceza

Mahkeme, sanık N. Y. için ise mağdurun yapması engellenen görevinin, suç tarih ve saati itibarıyla kamuoyu ve Türkiye'nin geleceği açısından önemini göz önünde bulundurarak, "görevi yaptırmamak için direnme" suçundan 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, hapis cezasının 6 bin lira para cezasına çevrilmesine hükmetti.

"Ne ezanı, bu iş bitmiştir. Cumhurbaşkanı alınmıştır."

Küçükçekmece'de İstasyon Mahallesi'ndeki Gültepe Camisi imamının da talimatlar gereği camide ezan, sala ve bildiriyi okuduğu aktarılan iddianamede, imamın camiden çıktığı sırada dış kapıda sanıklar K. G. ve N. Y. tarafından önünün kesilerek üzerine yüründüğü, sanık Yılmaz'ın mağdur imama ''Ne ezanı, bu iş bitmiştir. Cumhurbaşkanı alınmıştır.'' diye bağırdığı aktarılmıştı.

Mahkeme, kararında, sanıkların "silahlı terör örgütüne bilerek yardım etmek" suçundan beraatlerine karar verdi.

Konular: mustafa baki, imam, istanbul, fetö,

Yorumlar