GÜNDEM

3 bin hakim ve savcı alınacak!

Adalet Bakanı Bozdağ, "Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri yargı tamamen kaldırılacak. Bu tarihi bir demokratikleşme adımı olacaktır." dedi.

3 bin hakim ve savcı alınacak!
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, adli tatil bitene kadar yaklaşık 5 bin hakim ve savcının göreve başlamış olacağını belirterek, "Açığa alınmalardan dolayı, boşalmanın doğuracağı olumsuzluklar ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu senenin sonuna doğru 3 bin hakim ve savcı alımı yapacağız" dedi.

Bozdağ bundan sonraki süreçte hakim ve savcı adayı alımı konusunda yeni bir uygulamaya geçilip geçilmeyeceği ve adaylarda aranan şartların sorulması üzerine Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) darbe teşebbüsünün olduğu gece başlatılan soruşturmaları da dikkate almak suretiyle, pek çok hakim ve savcı hakkında açığa alma kararı verdiğini ve bunlarla ilgili nihai kararı HSYK'nın vereceğini bildirdi.

Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının son derece önemli olduğunu vurgulayan Bozdağ, bunun herkes için güvence olduğunu dile getirdi. Bozdağ, bu güvencenin tehlikeye girmesi ve insanların bu noktada şüphe duymasının olumsuz sonuçlar doğuracağını belirterek, HSYK'nın görevini yerine getireceğini ifade etti.


Konular: hsyk, görev, adalet bakanı bekir bozdağ, savcı,

Yorumlar