GÜNDEM

'Genelkurmay'da ABD'li subay' iddiası gerçek dışı çıktı

Ankara'da bulunan Genelkurmay Karargahı'nda ABD'li bir subayın, koordinasyon amacıyla görev yapacağı yönündeki iddia yalanlandı.

'Genelkurmay'da ABD'li subay' iddiası gerçek dışı çıktı
ABD' Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan haberlere dayandırılan, Ankara'da Genelkurmay Karargahı'nda ABD'li bir subayın, koordinasyon amacıyla görev yapacağı yönündeki iddia yalanlandı.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye ve Irak konularıyla ilgili olarak ABD ve Türkiye arasında daha hızlı bir koordinasyonun sağlanabilmesi amacıyla TSK'nın yaptığı teklif, ABD tarafından da uygun görüldü.

Her iki tarafın belirleyeceği heyetlerin, Ankara'da gerektiği zaman toplanabilecek şekilde bir tedbir alınması ve ihtiyaç duyulduğunda hemen bir araya gelinerek, sorunların görüşülmesi için heyetlerin başına üst rütbeli bir ismin belirlenmesi teklif edildi.

ABD'nin de bu kapsamda üst düzey bir personelini görevlendirdiği; ancak bu kişinin hiçbir şekilde Genelkurmay Karargahı'nda görev yapmayacağı öğrenildi.

Görevlendirilen personelin, 'ODC' veya ABD'nin Ankara'daki askeri ataşeliklerinde bulunacağı ve görevini orada yürüteceği bildirilirken, ihtiyaç olduğunda bu heyetlerin bir çalışma grubu şeklinde bir araya gelerek, görüşeceği ifade edildi.

Konular: yalan haber, karargah, görevli asker, haber,

Yorumlar