GÜNDEM

5 askerimizi şehit eden talimatı veren DAEŞ emiri yakalandı!

El Bab'da 20 Ocak'ta 5 askerimizin şehit olduğu, 9 askerimizin de yaralandığı hain saldırının emrini veren terör örgütü DAEŞ yöneticisi bordo bereliler tarafından kıskıvrak yakalandı.

5 askerimizi şehit eden talimatı veren DAEŞ emiri yakalandı!
Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab'da, 20 Ocak'ta bölgede arama tarama faaliyetleri yapan komandoların üzerine oğru gelen zırhlı araç, askerlerin ateş açmasına rağmen durdurulamamış ve bomba yüklü araç patlatılmıştı.

Gerçekleştirilen hain saldırı sonrası 5 askerimiz, uzman onbaşılar Emre Doruk, Bahattin Bakır, Selim Topal, uzman onbaşılar Ramazan Taşkın ve Mete Can şehit olurken 9 askerimiz ise yaralandı.

Bomba yağmuruna tutuldu

Patlamanın ardından TSK tarafından bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. F-16'lar tarafından bölgede tespit edilen DAEŞ noktalarına bombalar yağdırıldı. Karadan ise obüsler ile bölge cehenneme döndürüldü. Toplam 21 hava akını sonucunda 46 DAEŞ'li terörist etkisiz hale getirilirken 16 terörist de yaralandı.Emri veren terörist yakalandı

Olaydan hemen sonra bomba yüklü aracı DAEŞ'li Ebu Musab'ın kullandığı, canlı bombanın zırhlandırılmış bomba yüklü araç ile Türk askerlerini hedef seçtiği ortaya çıktı. Bölgede yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda ise saldırı emrinin DAEŞ yöneticisi de tespit edildi. Failin saptanmasından sonra ise sıra yerinin tespit edilmesi ve yakalanmasına geldi.

DAEŞ yöneticisinin yeri istihbarat çalışmaları sonucunda 48 saatte tespit edildi. Tespit edilmesinden sonra operasyon için düğmeye basıldı. Operasyon için TSK'nın gözbebeği olan Özel Kuvvetler Birliği, nam-ı diğer bordo bereliler görevlendirildi. 22 Ocak günü İHA'ların da desteğiyle başlayan operasyonda 5 askerin şehit 9 askerin de yaralanmasına neden olan emri veren DEAŞ yöneticisine operasyon düzenlendi.

Baskın şeklinde gerçekleştirilen operasyon harekat merkezinden de canlı olarak izlendi. Vatan gazetesinde yer alan habere göre terör eyleminin emrini veren yöneticisi ise kıskıvrak ve sağ olarak yakalandı. Teröristin sorgulanmasına ise 2 gün önce başlandı.

Konular:

Yorumlar