GÜNDEM

5 yıldan az cezası olan açık cezaevine

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeyle birlikte, cezaevlerinden dün itibarıyla 36 bin 200 mahkûm tahliye edildi.

5 yıldan az cezası olan açık cezaevine

26 BİN 200 MAHKUMA TAHLİYE

Adalet Bakanlığı’nın denetimli serbestlik düzenlemesi kapsamında, cezaevlerinden dün itibarıyla 36 bin 200 mahkum tahliye edildi. Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması çerçevesinde tutuklananların sayısı ise 30 bine ulaştı.Bakanlık, önceki düzenlemede atlanan bir konuyu da netleştirdi.

Açık Cezaevine Ayrılma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, 1 Temmuz 2016’dan önce işlenen suçlar bakımından, 5 yıldan az hapis cezası alan hükümlülerin açık cezaevine geçmesinin yolu açıldı. Düzenlemeden kasten öldürme, aile içi şiddet, cinsel dokunulmazlık, özel hayatın gizliliği, uyuşturucu ve terör suçlarından mahkûm olanlar yararlanamayacak.

1 TEMMUZ 2016 TARİHİNDEN ÖNCE

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, 5275 sayılı Kanunun Geçici 6'ncı maddesi gereğince istisna tutulan suçlardan hükümlü olanlar hariç olmak üzere,1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar bakımından, 5 yıldan az hapis cezasının infazı için kapalı cezaevinde bulunan hükümlüler en geç 3 gün içerisinde yapılacak ilk gözlem sonucunda ve iyi halli oldukları tespit edildiği takdirde, açık ceza infaz kurumlarına nakledilebilecek.

DOĞRUDAN TAHLİYE OLABİLECEKLER

Örneğin, bu düzenlemelerin ardından 4 yıla mahkûm olmuş bir kişinin koşullu salıverme süresi otomatik olarak yarı oranında indirilerek, 2 yıla inecek. Denetimli serbestlik sınırı 1 yıldan 2 yıla yükseltildiği için bu kişi doğrudan kapalı cezaevine girmeden açık ceza infaz kurumuna alınma hakkını elde edecek. 4 yıl hapis cezası alan hükümlüler, açık cezaevinde imza attıktan sonra doğrudan tahliye olabilecek.

Konular: mahkum, adalet bakanlığı, fetö, ceza,

Yorumlar