GÜNDEM

500 Yıl önce Yavuz'un olduğu yerde...

TSK, Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla bugün askeri harekat başlattı. Bugünün tarihte önemli bir yeri daha var. Tam 500 yıl önce 1516'da Mercidabık Savaşı'nda I. Selim'in ordusu Memluk ordusunu yendi.

500 Yıl önce Yavuz'un olduğu yerde...
Bugün TSK, Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlattı. Bugün yani 24 Ağustos'un tarihte önemli bir yeri daha var. Tam 500 yıl önce 1516'da Mercidabık Savaşı'nda I. Selim'in ordusu Memluk ordusunu yendi. 

Mercidabık Savaşı Memluklar ile Osmanlılar arasında 24 Ağustos 1516 tarihinde gerçekleşen savaş. Safavi tehlikesini bertaraf ettikten sonra Yavuz Sultan Selim, Memluklara karşı büyük bir ordu hazırladı. Mısır Memluk Sultanı Kansu Gavri, Osmanlı ordusunu Halep'in kuzeyinde karşıladı. (Mercidabık Kilis yakınlarında bir yerdir.) Ancak Mercidabık Savaşı Osmanlıların zaferiyle son buldu (24 Ağustos 1516).

"YAVUZ SULTAN SELİM HANA YENİLİP KAÇAN İRAN SAFEVİ HÜKÜMDARI ŞAH İSMAİL İLE İTTİFAK KURDU"

Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim'in, Ortadoğu'da hakimiyetini genişletmesi; Suriye, Filistin, Arabistan Yarımadası, Mısır ve Kuzey Afrika'nın doğusuna hakim Memluklu Sultanı Kansu Gavri'yi (Kansuh el-Guri) harekete geçirip, tedbir almaya sevk etti. 23 Ağustos 1514'te, Çaldıran Meydan Muharebesi'nde, Yavuz Sultan Selim Hana yenilip kaçan İran Safevi hükümdarı Şah İsmail ile ittifak kurdu.
 
Ayrıca Mercidabık Savaşı ile Osmanlı için hilafetin yolu da açıldı.

Konular: cerablus, zafer, terör, memluk,

Yorumlar