GÜNDEM

ABD DAEŞ'i Türkiye'den vurdu

Amerika'nın DAEŞ'e karşı mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, sosyal medya hesabından HIMARS füze sistemlerinin dün akşam ilk kez kullanıldığını duyurdu.

ABD DAEŞ'i Türkiye'den vurdu
ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ'e karşı mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, Twitter hesabından HIMARS füze sistemlerinin dün akşam ilk kez kullanıldığını duyurdu.

Gezici füze bataryalarının ABD güçleri tarafından DAEŞ hedeflerine ateşlendiğini belirten özel temsilci, daha fazla detay vermedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ise, Twitter hesabından bugün şu mesajı paylaştı: "ABD'nin HIMARS sistemleri Türkiye'de devrede. DAEŞ'le savaşta işbirliğimizin yeni adımı."

Ankara'nın sınır ötesi harekâtı başlattığı 24 Ağustos'ta konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, HIMARS füze sistemleriyle ilgili şu açıklamayı yapmıştı: "ABD HIMARS’ları getirecekti maalesef henüz gelmedi ama şu andaki operasyonda bir taraftan bizim tanklarımız aynı şekilde diğer tüm elimizdeki imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz."

HIMARS füze sistemleri, daha önce Suriye-Türkiye sınırında oluşturulacak muhtemel bir tampon bölge için gündeme gelmişti. Nisan ayında medyaya yansıyan haberlerde, ABD'nin HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) füze sisteminin sınırın Türkiye tarafına konuşlandırılacağı belirtilmişti. Kara savaşının en etkili silahları arasında yer alan HIMARS'lar, 92 kilometre menzile sahip. İncirlik Üssü'ne kurulması planlanan HIMARS bataryaları, daha önce Washington tarafından ABD ve Irak'ta kullanılmıştı.

Konular: terör, amerika, HIMARS, türkiye,

Yorumlar