GÜNDEM

ABD desteği ile PYD devleti mi kuruluyor?

Suriye'de verdiği hiçbir sözü tutmayan ABD, Türkiye darbeyle uğraşırken Münbiç'e de PYD'yi yerleştirdi. PKK koridoru tamamlanmak üzere.

ABD desteği ile PYD devleti mi kuruluyor?
 Kürt - Arap ve Türkmen koalisyonu olduğu iddia edilen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı altında Münbiç’te kontrolü sağlayan terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, yeni hedeflerini Bab olarak açıkladı. 

ABD, Fırat’ın batısındaki Münbiç’in terör örgütü DAEŞ’ten alınmasının ardından operasyonlara katılan PYD’nin ilçeyi terk edeceğine dair Türkiye’ye güvence vermişti fakat öyle olmadı. 

PYD’nin Münbiç’ten Fırat’ın doğusuna çekilmeyip Bab’a doğru ilerlemek istemesi, aylar önce ilan ettikleri sözde ‘Kuzey Suriye Federasyonu’nu için önemli bir adım olarak görülüyor.

Bütün bunlar da ‘Suriye’nin kuzeyinde ABD desteği ile bir PYD devleti mi kuruluyor?’ sorusunu gündeme getiriyor.MENBİÇ SORUNU

ABD, PYD’li unsurların terör örgütü DAEŞ’e gerçekleştirilen operasyonlardan sonra Fırat’ın doğusuna çekileceğine ve kurtarılan bölgelerin yerel unsurlar tarafından yönetileceğini dair sözler vermişti. Ama bu sözler tutulmadı. Terör örgütü PYD, DAEŞ’in ardından kontrol altına aldığı bölgelerde demografik operasyonlar gerçekleştirdi, kendisine muhalif olan Kürtleri dahi Türkiye ve Irak’a sürdü. 

Önceki gün Pentagon Sözcüsü Adrian Rankine-Galloway Münbiç’in ‘Arap’ kalacağını ifade etse de, bölgede yaşanan tecrübeler PYD’nin Münbiç operasyonun ardından Fırat’ın doğusuna döneceğine dair verilen güvenceye gölge düşürüyor. Örgütün yeni hedefini daha Batı’da olan Bab olarak açıklaması da şüphelerin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor.

TAAHHÜTLER VE GERÇEKLER

1. Verilen ilk söz terör örgütü PYD’nin Fırat’ın batısına geçmeyeceği yönündeydi. PYD Aralık 2015’te Teşrin Barajı’nı ele geçirerek Fırat’ın batısına geçti.

2. PYD’nin DAEŞ’ten ele geçirdiği bölgelerde kalıcı olmayacağı söyleniyordu. Örgüt Tel Abyad’tan başlayarak yerleşti, Arap ve Türkmenlere karşı tehcir politikası uyguladı.

3. PYD DAEŞ ile savaşıyor gerekçesi ile ‘özgürlük getirecek’ şeklinde lanse ediliyordu.Ele geçirdikleri bölgelerde muhalif Kürtleri sınır dışı ettiler. En son örnek ENKS Başkanı İbrahim Bıro oldu.

4. PYD Esad rejimine muhalif olarak gösteriliyor ve Cenevre’deki görüşmelerde yer alsın isteniyordu. Terör örgütü özellikle Halep’in kuzeyinde muhaliflere karşı Esad rejimi ile iş birliği yaptı.

5. Muhalif grup olarak gösterilen PYD’ye diğer gruplara edildiği kadar yardım edildiği söyleniyordu.ABD’nin en güçlü yardımı PYD’ye yaptığı ortaya çıktı. Kimi yerlerde ABD askerleri operasyonlara YPG arması ile katıldı.

6. PYD nihayetinde terör örgütü DAEŞ’e karşı bir kara gücü olarak gösteriliyordu. Örgüt DAEŞ’in sözde başkenti Rakka yerine Fırat’ın batısına; Menbiç ve Bab’a yöneldi. Bab’tan sonraki hedef de Azez.

Konular: münbiç, pkk devleti, pyd, ABD,

Yorumlar