GÜNDEM

ABD Dışişleri yanıtladı! Gülen kaçmak isterse...

ABD Dışişleri Bakanlığı, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin merak edilen 'ülkeyi terk etmesi olasılığı' ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri yanıtladı! Gülen kaçmak isterse...
 ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'nin iadesini talep ettiği terör örgütü FETÖ'nün elebaşısının kaçmasına ilişkin merak edilenlere yanıt geldi.

"KARAR VERİLMEDİ"

ABD Dışişleri sözcüsü, Türkiye tarafından gönderilen delillerle ilgili olarak, iade konusunda henüz bir karar verilmediğini bildirdi.

KAÇMAK İSTERSE MEKANİZMA VAR

Sözcüye, "Birinin iadesini değerlendirirken o kişinin ülkeden çıkmasını engelliyor musunuz?", "Genelde terör saldırısı planlamakla suçlanan bir kişiyi yakalayıp kaçmasını engelliyorsunuz, doğru mu?" soruları yöneltildi.

Sözcü, konunun muhatabının ABD Adalet Bakanlığı olduğunu dile getirerek, 'hakkında iade talebi yapılan kişinin ülke dışına çıkmasını önleyecek çeşitli mekanizmalar bulunduğunu' ifade etti. Bu mekanizmalarla ilgili ayrıntı vermekten kaçınan sözcü, konunun Adalet Bakanlığı yetkililerine sorulmasını istedi.

Bakanlık sözcüsü, Fetullah Gülen'in pasaportunun iptal edilip edilmediği ve ona seyahat engeli getirilip getirilmediği yönündeki soruları ise yanıtlamadı.

'ANLAŞMA OLDUĞUNU KABUL EDİYORUZ'

Türkiye'nin, iade talebiyle ilgili ABD makamlarına belgeler gönderdiğini hatırlatan sözcü, şöyle konuştu:

"Türk yetkililerden bize ulaşan belgeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz ve analiz ediyoruz. Kararımızı henüz vermedik. Klişeleşmiş bir cevap olsun istemiyorum, ama bunu iletiyorum sadece. Bu istisnai bir dosya. Normalde iade taleplerine ilişkin olarak bu kadar detay paylaşmayız. En azından şunu kabul ediyoruz; Türk yetkililer herkesin önünde bu konuyu dile getiriyor, biz de onlarla bir iade anlaşmamız olduğunu kabul ediyoruz."

Konular: terk etmek, dışişleri, kabul, fetö,

Yorumlar