GÜNDEM

ABD, YPG'yi sattı!

PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Suriye Güçleri’nde (DSG) görevli bir yetkilinin aktardığına göre, YPG öncülüğündeki DSG güçleri ile ABD arasında Halep’in kuzeyindeki El Bab kasabası konusunda ciddi anlaşmazlıklar yaşanıyor.

ABD, YPG'yi sattı!

Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Suriye’nin El Bab kasabasına operasyon düzenlemesine yeşil ışık yakan ABD ile YPG arasında anlaşmazlıkların yaşandığı bildiriliyor. Fırat Kalkanı operasyonu çerçevesinde ÖSO, önceki gün Halep’in kuzeyindeki El Bab kasabasına operasyon başlattı.

Adının açıklanmasını istemeyen DSG yetkilisinin aktardığına göre PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG, ABD’yi Türkiye destekli ÖSO’nun El Bab kasabasına yönelik operasyonuna göz yummakla suçladı.

Söz konusu yetkilinin aktardığına göre ABD ve Türkiye, El Bab kasabasına Türkiye destekli muhalif grupların girmesi konusunda anlaştı.

'Türkiye’nin amacı kantonların birleşmesini engellemek'

DSG yetkilisi, YPG’nin, ABD’yi bu anlaşmadan vazgeçirmek için çok çaba harcamasına rağmen başarılı olamadığını belirtiyor. DSG yetkilisine göre, Türkiye’nin, El Bab kasabasına giren muhalifleri desteklemesinin altında, Rojava kantonlarının birleşmesinin önüne geçme amacı yatıyor. Çünkü El Bab kasabası, Efrîn ile Kobanê kantonları arasındaki son DAEŞ kalesi. El Bab’ın, Kürd güçlerinin kontrolüne geçmesiyle Rojava kantonları birleşmiş olacaktı.

Konular:

Yorumlar