GÜNDEM

ABD'den 'kayyum' açıklaması

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından 'kayyum açıklaması' yapıldı.

ABD'den 'kayyum' açıklaması
Türkiye'de teröre destek veren belediyelere kayyum ataması, terör sevici ABD'yi rahatsız etti. İnsan hakları konusunda sicili bir hayli bozuk olan ABD'nin atamalarla ilgili 'insan haklarını' bahane göstermesi ise kafaları karıştırdı.

İşine geldiğinde insan haklarını bahane ederek ülkelerin iç işlerine karışmayı kendine görev bilen ABD yönetimi, Guantanamo'da yaşananlara, ABD'deki siyahilere yapılan polis şiddetine ve CIA işkencelerine bakmadan insan haklarından söz edebiliyor.

Tüm bu yaşananları hatırlatıp soruyoruz;

İnsan hakları ne zamandır umrunuzda?

"Türkiye'nin Güneydoğusu'nda Bugün Gerçekleşen Olaylarla İlgili Açıklama" başlıklı yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Hükümetin bazı seçilmiş yerel yetkilileri terörizmi destekledikleri iddiasıyla görevden alma ve yerlerine kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası'nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz."

KAYYUMLAR BUGÜN ATANDI, METİN DÜN YAZILDI

Elçiliğin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamanın tarihinin ise 10 Eylül olması dikkat çekti.

Bu detaya göre bugün yapılan kayyum atamalarıyla ilgili yayınlanan tepki metninin dün yani resmi atamalar gerçekleştirilmeden yazıldığı anlaşılıyor.

AÇIKLAMANIN TARİHİ 'DÜZELTİLDİ'

Bugün ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamanın tarihinin, "10 Eylül" olması dikkat çekti. Açıklamanın yayımlanmasından birkaç saat sonra ise bu tarih "11 Eylül" olarak değiştirildi. Büyükelçilik, resmi Twitter hesabından yayımladığı "düzeltme" mesajında, açıklamanın tarihinin güncellendiğini duyurdu.

Konular: insan hakları, kayyum, ABD,

Yorumlar