GÜNDEM

ABD'den açıklama! Ankara'da görev yapacak iddiası

Dün Ankara'da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile ABD'li mevkidaşı Joseph Dunford arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin Pentagon'dan açıklama geldi.

ABD'den açıklama! Ankara'da görev yapacak iddiası
İki genelkurmay başkanının, Suriye'de terör örgütü DEAŞ'a karşı yürütülecek iş birliğine dair uzun vadeli bir plan ele aldığı bilgisi, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) internet istesinde yer alan haberde açıklandı. 

Haberde, "Görüşme, uluslararası koalisyonun, Rakka’nın ele geçirilmesi aşamasına Türkiye ve Türkiye’nin ABD’nin planları hakkındaki perspektifi dahil edilmeden ilerlenmeyeceği yönündeki uzun vadeli sözünü pekiştirdi" denildi. Dunford'un, “Türkler, bunu yapacak doğru güçleri belirlemede yardımcı olacak” dediği aktarıldı.

Ankara'da ABD'li komutan görev yapacak iddiası

Söz konusu habere göre, görüşmede ayrıca, Ankara'daki Genelkurmay Kararaghı’nda ABD’li üst düzey bir subayın görevlendirilmesi kararlaştırıldığı iddia edildi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel’e rapor verecek olan bu subayın, DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonlar için sağlanacak irtibat konusunda rol alacağı açıklandı. Dunford’un, “Bu konuda Türk müttefiklerimizle tamamen şeffaf olmak istiyoruz” dediği de belirtildi.

Konular: pentagon, ankara, karargah, türkiye,

Yorumlar