GÜNDEM

ABD'den flaş açıklama: Türkiye'den ayrılın

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'de terör eylemi gerçekleştirileceği ihbarı üzerine İstanbul Konosolosluğu ailelerine ülkeyi terk etmelerini söyledi.

ABD'den flaş açıklama: Türkiye'den ayrılın
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Cumartesi günü yayınladığı açıklamada, kararın aşırılık yanlısı grupların, ABD Başkonsolosluğu çalışanlarının sıklıkla gittikleri yerler ya da yaşadıkları evlerin çevresinde saldırgan çabalarının sürdüğüne ilişkin edinilen istihbarat üzerine alındığı belirtildi.

Terör tehditlerinin Türkiye genelinde giderek arttığı belirtilen açıklamada, Amerikan vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat etmemeleri ve özellikle de Güneydoğu bölgesine gitmekten kaçınmaları uyarısında bulunuldu.
ABD’li ve yabancı turistlerin, uluslararası terör örgütleri tarafından hedef alındığını hatırlatan açıklama, şöyle devam etti:
“Geçtiğimiz yıl, aşırılıkçılar Fransa, Belçika, Almanya, Mali, Bangladeş, Tunus ve Türkiye’de saldırılar düzenledi. Türkiye’de büyük gösterilere, turistik yerlere, restoranlara, alışveriş merkezlerine, ibadet yerlerin ve hava ulaşımı, otobüsler, köprüler, otogarlar dahil olmak üzere ulaşım ağlarına saldırılar düzenlenebilir. Aşırılıkçılar aynı zamanda Batılılar ile ABD’li yetkilileri kaçırmak ve bu kişilere suikast düzenlemekle ilgili tehditte de bulundu.”
ABD, daha önce yapılan açıklamada 29 Ekim kutlamaları esnasında kalabalık bölgelerden uzak durulması yönünde vatandaşlarını uyarmıştı.

Konular:

Yorumlar