GÜNDEM

ABD'den skandal iddia! İncirlik'teki nükleer silahlar...

Terör örgütü FETÖ'nün elebaşısını besleyen ve Türkiye'nin iade talebi karşısında adeta ipe un seren ABD'den, İncirlik Üssü’nde bulunan nükleer silahların teröristlerin eline geçebileceğini yönünde bir iddia geldi.

ABD'den skandal iddia! İncirlik'teki nükleer silahlar...
 Türkiye'deki kanlı darbe girişiminde parmağı olduğu konusunda ciddi süphelerin üstünde yoğunlaştığı ülke ABD'de, kuşku uyandıran gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Amerikan düşünce kuruluşu Stimson Center, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de belirsizlik ortamının oluştuğunu iddia ederek, İncirlik Üssü’nde bulunan nükleer silahların teröristlerin eline geçebileceğini savundu.

RIA Novosti’nin haberine göre, Stimson Center konuyla ilgili hazırladığı raporu dün Washington’da bir basın toplantısıyla açıkladı.

Raporun yazarlarından Laicie Heeley, ABD’nin İncirlik Üssü’nde bulunan 50 kadar nükleer silah ve bombanın kontrolünü yitirme riskiyle karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

'ABD'NİN NÜKLEER SİLAHLARI TERÖRİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR'

Raporda, "Türkiye başta olmak üzere Avrupa’daki 5 noktada bulunan ABD’nin nükleer silahları, teröristlerin ilgisini çekiyor.

Özellikle Türkiye’de 15 Temmuz süreciyle oluşan ortamın devam etmesi ihtimali, bu silahların kaderini belirsiz kılıyor. 

ABD’nin Suriye sınırına 120 kilometre mesafedeki Adana’nın İncirlik ilçesinde bulunan bu silahların konumunu değiştirmemesi, kumar oynamak gibidir" denildi.

ABD’deki "Ulusal Nükleer Güvenlik Yönetimi" isimli merkezin tüm dünyadaki ABD’ye ait B61 isimli nükleer bombaların ömrünün uzatılması ve bu şekilde 6 milyar dolarlık bir tasarrufun sağlanabilmesi için kabul ettiği programa dikkat çeken Stimson Center, bunun olabilmesi için de öncelikle Avrupa’daki bombaların geri çağrılması gerektiğini belirtti.

Raporda, İncirlik Üssü’nde 15 Temmuz gecesi yaşanan karışıklık, elektriklerin kesilmesi ve üssün eski komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın tutuklanmasından da bahsedildi.

'ABD FETÖ'YÜ KULLANIYOR' İDDİALARI GÜÇLENİYOR

Türkiye aleyhinde bu tip iddiaların gelmeye devam etmesi, ABD'nin FETÖ'yü bir kukla olarak kullandığı ve iade etmeyip, işine yaradığı sürece kullanmaya devam edeceği yönündeki iddaları da güçlendiriyor.

Konular: İncirlik, nükleer silah, ciddi şüphe, ilgisini çekiyor,

Yorumlar