GÜNDEM

ABD'den skandal terör şartı

ABD'li bir savunma yetkilisi El Bab'da terör örgütü DAEŞ'e karşı savaşan Türkiye'ye destek vermeyi teklif ettiklerini, ama bu yardımın karşılığında Türkiye'nin terör örgütü PYD/PKK unsurlarına müdahale etmemesi şartı koştuklarını iddia etti.

ABD'den skandal terör şartı
ABD'li Savunma Bakanlığı yetkilisi, Türkiye'nin DAEŞ'e karşı Suriye'nin El Bab kentinde gerçekleştirdiği operasyona bazı etkin yardımlar yapmayı teklif ettiğini, bu konuda görüşmelerin devam ettiğini iddia etti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, AA muhabirine, ABD'nin El Bab operasyonuna destek vermeyi teklif ettiğini, öte yandan bunun için bazı koşullar öne sürdüğünü savundu.

Yetkili, "Bu yardım önerileri arasında silahlı insansız hava araçları, hava desteği ve DAEŞ'e karşı savaşan ılımlı muhaliflere mühimmat sağlanması gibi DAEŞ'e karşı etkili olabilecek şeyler var." ifadesini kullandı.

Savunma Bakanlığı yetkilisi, yardımlara karşılık talep edilen koşullara ilişkin soruya, PYD/PKK unsurlarına müdahale edilmemesini talep ettikleri imasında bulundu.

Türk yetkililerin bu koşulları uzun süredir reddettiğini ifade eden yetkili, "Mesela El Bab'tan sonra Münbiç'e gidilmesin. DAEŞ ile mücadelede koalisyon ile tek bir koordinasyon merkezi üzerinden operasyon gerçekleştirilsin." diye konuştu.
 

Konular: pantagon, pkk, terör, pyd,

Yorumlar