GÜNDEM

ABD'nin neden Türkiye'yi istemediği ortaya çıktı!

Ortadoğu Uzmanı Bilgay Duman, bölgedeki Türkiye'nin operasyona dâhil edilmediğini, dâhil edilmediği ve ABD planlarında yer almadığı için de ABD’nin Türkiye'yi saf dışı bırakmak istediğini söyledi.

ABD'nin neden Türkiye'yi istemediği ortaya çıktı!
 Ortadoğu Uzmanı Bilgay Duman, Musul Operasyonu sonrası DAEŞ’ten alınacak Musul’da federal bir yapının kurulacağını söyledi.

Musul’da iki milyona yakın insanın yaşadığını ve bunların büyük bir bölümünün Sünni Araplardan oluştuğunu söyleyen Bilgay Duman, Haşdi Şabi ve Irak Ordusu’nun bölgede uygulayacağı eylemlerin mezhepsel tansiyonu yükseltebileceğini ifade ederek, bunun bölgesel çatışmaya neden olabileceğini söyledi.

Musul için Irak’ta federatif bir yapının konuşulduğunu belirten Duman, Musul’daki Ezdi ve diğer azınlıklar için oluşturulması beklenen bir federatif yapının konuşulduğunu, ABD’nin de bu yönde çalışmaları olduğunu ifade etti.

Musul Operasyonu’nu ve muhtemel sonuçlarını değerlendiren Duman, Türkiye’nin Musul Operasyonu’na katılmamasını da, Cerablus ve Fırat Kalkanı Harekatı’nın bedeli olduğu görüşünde.

ABD Türkiye'yi saf dışı bırakmak istiyor

Musul Operasyonu’nun bütün dengeleri değiştirebilecek düzeyde olduğunu belirten Ortadoğu Uzmanı Bilgay Duman, meselenin Musul Operasyonu’yla ilgili olmadığını, operasyon ve DAEŞ sonrasında Musul'un kim tarafından idare edileceğiyle ilgili olduğunu söyledi. Musul Operasyonu’nun ABD ve İran tarafından dengeli bir şekilde planlandığını söyleyen Duman, “Ancak Türkler, yani Peşmerge, Bağdat ve ABDarasında da bir uzlaşı var. ABD seçim öncesi bu operasyonu yapmak istiyor” tespitinde bulundu.

‘Türkiye, Fırat Kalkanı’nın bedelini ödüyor’

ABD’nin rasyonel ve pragmatist bir devlet olduğunu ve kendi çıkarları doğrultusunda düşünen bir Türkiye’nin kontrolünde olmasını istediğini söyleyen Duman, “Türkiye bir nebze olsun Fırat Kalkanı Operasyonu’nun bedelini ödüyor Musul’da.  ABD bu anlamda aynı durumun Musul’da olmasını istemiyor. Kendi kontrolü dışında bir yapının ortaya çıkmasını istemiyor. Bu nedenle ABD Türkiye'ye karşı çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘Türkiye göbek bağını kendi kesmek istiyor’

“DAEŞ doğrudan Türkiye’ye saldırıları hamleleri yapabilecek durumda. PKK, Sincar’ı ikinci Kandil’e çevirmek istiyor. Irak hükümetiyle bir nebze olsun koordine olduğu biliniyor. Çünkü Sincar’da PKK’nin desteğinde kurulan Ezdi güçler var. Bu Ezdi güçlerine Irak hükümeti destek veriyor. Irak hükümetinin elinin altında bulunan Haşdi Şabi içerisinde değerlendiriliyorlar. Bu, Türkiye açısından bir güvenlik boşluğu ortaya çıkartıyor. Türkiye bölgede kendi göbek bağını kendisi kesmek istiyor. Çünkü bölgede Türkiye’nin dışında oluşabilecek olaylar Türkiye ile de doğrudan etkilidir.”

‘Türkiye denklemde olmadan, Irak’ta bir şey yapılamaz’

“Nükleer müzakerelerden sonra daha yakın bir İran-ABD ilişkisi var ve Irak’taki 2003 sonrasında İran-ABD dengesi bulunmadan Irak’ta hiçbir adım atılmadı. 2003 sonrası kurulan her hükümette bence ABD-İran dengesi çok net olarak ortaya çıktı. Irak bir yere varacaksa sadece İran-Irak dengesi İran ve ABD dengesi değil bu işin içerisinde mutlaka Türkiye’nin bölgesel denklemde yer alması gerekiyor. Çünkü bunu Iraklılar da ABD’liler de çok iyi biliyorlar. Bölgede Türkiye’nin inisiyatifi olmadan da bir hamle yapabilmek çok kolay değildir.”

‘Türkiye göz ardı edilemez’

“Türkiye’nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) ile ilişkileri ve Irak’taki birçok farklı grupla ilişkisi, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarını da işin içerisine katarsak, Türkiye’nin bölgedeki varlığı dengeleri mutlaka değiştirecektir. Türkiye’ye rağmen bir adım atılabileceğini düşünmüyorum. Bu denklem içerisinde sadece ABD-İran dengesi değil Türkiye de göz ardı edilemez.”
 

Konular:

Yorumlar