GÜNDEM

ABD'den 'Çobanbey' açıklaması

ABD'den yapılan Suriye açıklamasında, Cerablus ve Çobanbey bölgelerine Türkiye'nin talebi üzerine özel kuvvetlerin gönderildiği belirtildi.

ABD'den 'Çobanbey' açıklaması
 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, Suriye sınırındaki Cerablus ve Çobanbey bölgelerindeki operasyonlarda Türk birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere bazı Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin destek verdiğini ve gelişmenin Türkiye'nin talebi doğrultusunda yaşandığını öne sürdü.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE'NİN TALEBİYLE GÖNDERDİK"

Yüzbaşı Davis, Türk hükümetinin talebi doğrultusunda Suriye sınırındaki Cerablus ve Çobanbey (El Ray) bölgelerinde Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin Türk ve Suriyeli muhalif güçlere destek verdiğini belirtti.

Davis, "Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin Türk birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere verdiği destek, DAEŞ’le mücadele eden diğer yerel unsurlara da veriliyor." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE-SURİYE SINIRI STRATEJİK OLARAK ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye-Suriye sınırının, hem Suriye’de hem de Irak’ta DAEŞ’le mücadele anlamında stratejik olarak çok önemli olduğunu vurgulayan Davis, DAEŞ’in terörü Türkiye’ye, bölgeye ve daha sonra da Avrupa ve ABD’ye ihraç etmeye çalıştığını ifade etti.

ABD ÖZEL KUVVETLERİ ÖSO TARAFINDAN KOVULDU

Gün boyunca ABD askerlerinin Çobanbey'e giderek operasyona dahil olması konuşulmuştu. Çobanbey'e giden 29 Amerikan askeri, ÖSO tarafından protesto edilince Türkiye'ye dönmek zorunda kalmıştı.

Eli silahlı ÖSO askerleri protestoda ABD'li askerlerin üzerine yürüyünce ABD'li askerleri Türk askerleri korumuş ve kasabadan güçlükle çıkartmıştı.

Konular: öso, özel kuvvetler, amerika, destek,

Yorumlar