GÜNDEM

ABD'den 'elektrik sabotajı' açıklaması

Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın elektrik kesintilerine ilişkin yaptığı "Amerika alt yapılı siber bir atak gerçekleşti" açıklamasına ABD'den yanıt geldi. ABD Büyükelçiliği, "ABD'nin Türk elektrik veya enerji sistemine saldırıda bulunduğu iddiaları doğru değildir" dedi.

ABD'den 'elektrik sabotajı' açıklaması
Türkiye'de geçtiğimiz günlerde yaşanan olumsuz hava koşullarıyla aynı zamanda yaşanan büyük çaplı ve elektrik kesintileri dikkat çekmişti.

Kesintilerle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Bakın 31 Aralık gecesi 3 farklı bölgede yer altı kablolarının kesildiğini tespit ettik. Normal günlerden geçmediğimiz için farklı tehditlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bunun siber tarafı da var. 30 Aralık itibariyle aldığımız ciddi bir ihbar sonrasında tedbirlerimiz aldık. En son dün Amerika alt yapılı siber bir atak gerçekleşti. Biz bunları püskürterek süreçleri yürütüyoruz. Birçok açıdan tedbirli olmak zorundayız" açıklamasında bulunmuştu.Albayrak'ın açıklamasının ardından ABD Büyükelçiliği'nden açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD'nin Türk elektrik veya enerji sistemine saldırıda bulunduğu iddiaları doğru değildir. Daha da ötesi, ABD ve Türkiye arasında siber suçlarla mücadelede güçlü bir işbirliği vardır ve ABD, özellikle ana küresel altyapı sistemlerini hedef alan siber saldırılara karşı Türkiye ile ortak soruşturma ve mücadeleyi devam ettirmeye hazırdır."

 

Konular: siber, büyükelçilik, enerji, siber atak,

Yorumlar