GÜNDEM

Adana'da ceylan derisine el yazması 2 Tevrat ele geçirildi

Adana'da tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda, bir kamyonette arama yapıldı. Kamyonette, ceylan derisine el yazması ve paha biçilemez sınıfta tarihi eser olan iki Tevrat ele geçirildi.

Adana'da ceylan derisine el yazması 2 Tevrat ele geçirildi
Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 01 BJ 684 plakalı kamyonetle tarihi eser kaçakçılığı yapılacağı bilgisini aldı.

Ekiplerin, Yüreğir ilçesi Kazım Başer Mahallesi'nde takibe aldıkları kamyonete 3 kişi bindi.

Torpidoda bulundu

Hareket eden kamyonetin yakalanması için olay yerine en yakın motorize yunus ekiplerine bilgi verildi. Yunus ekipleri kamyoneti takibe başladı.

Kısa süre sonra kamyonet durduran yunus ekipleri, içerisinde Refik S., Cihan M. ve Ömer A.'nın bulunduğu araçta arama yaptı. Aramada kamyonetin torpido gözünde ceylan derisine el yazması Tevrat bulundu.

"Paha biçilemez bir tarihi eser"

Polis Tevrat'a el koyarken 3 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılar ilk ifadelerinde araçta bulunan Tevrat'tan haberlerinin olmadığını söyledi.Polis Tevrat'ı incelenmesi için Adana Müze Müdürlüğü'ne gönderdi. Burada görevliler yaptıkları incelemede ceylan derisine el yazmalı Tevrat'ın gerçek olduğunu ve paha biçilemez sınıfta bir tarihi eser olduğunu bildirdi.

Öte yandan Çukurova ilçesinde bir süre önce düzenlenen operasyonda da yaklaşık değerinin 3 milyon dolar olduğu belirtilen, ceylan derisi üzerine altın yazmalı Tevrat ve el yazması ferman ele geçirilmişti.

Konular: adana, tarihi eser kaçakçılığı, tevrat, ceylan derisi,

Yorumlar