GÜNDEM

Adli Yıl açılıyor (CANLI)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek 2016-2017 adli yıl açılış törenine katılacak.

Adli Yıl açılıyor (CANLI)
Yargıtay Başkanlığı, ‘Adli Yıl’ açılışının ilk önce bir otelin kongre salonunda düzenleneceğini açıklamıştı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinin ardından Yargıtay adli yıl açılış töreninin adresini değiştirdi ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacağını duyurdu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KONUŞACAK

Yargıtay’ın hazırladığı programa göre törende açılış konuşmasını Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit yapacak. Ardından da kürsüye Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkacak. Cirit’in konuşmasında darbeye karşı mesaj verirken, yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma hakkının altını çizeceği belirtildi. 

Yargıtay, Ankara Adliyesi’ndeki Başsavcı ve Adalet Komisyonu dışındaki isimlere yer darlığı yüzünden davetiye gönderemiyordu. Bu yıl Ankara Adliyesi’ndeki 485 hâkim-savcı ve Ankara Bölge Adliye Mahkemeleri’ndeki 280 hâkim ve savcıya da 1 Eylül’deki 2016-2017 adli yıl açılış töreni için ilk kez tam kadro davetiye gönderildi.

Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleri ile Danıştay Başkan ve üyelerine de davet gitti.

KILIÇDAROĞLU VE FEYZİOĞLU KATILMIYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu törene, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldığı gerekçesiyle katılmayacak.

Konular: Recep Tayyip Erdoğan, kılıçdaroğlu, feyzioğlu, adli yıl,

Yorumlar