GÜNDEM

Almanya'ya teröristleri için Türkiye'ye çağrı yaptı!

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Türkiye'ye 'gözaltına alınan HDP'li vekillerin ivedilikle serbest bırakılması' için çağrı yaptı.

Almanya'ya teröristleri için  Türkiye'ye çağrı yaptı!
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlediği basın toplantısında HDP'ye yönelik gözaltılara değinen Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, "Türk hükümetine, HDP yöneticileri ve partinin diğer üyeleri ile ülkedeki tutuklu diğer kişilerin adil şekilde yargılanması için çağrıda bulunuyoruz" dedi.

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu partinin 12 milletvekili gece saatlerinde düzenlenen polis baskınlarıyla gözaltına alınmıştı. Partinin Diyarbakır milletvekili Ziya Pir serbest bırakılırken, Grup Başkan Vekili İdris Baluken tutuklandı. Demirtaş ve Yüksekdağ ise savcılık sorgularının ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.Devlet Bakanı Maria Böhmer HDP'yi ziyaret ettmişti 

Almanya Federal Cumhuriyeti Devlet Bakanı Maria Böhmer, HDP Meclis Grubunu ziyaret etmiş HDP'ye destek çıkmıştı.

Erdoğan Almanya'ya tepki göstermişti 

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada Almanya'nın tavrını eleştirmişti. PKK, DHKP-C gibi örgütlerden sonra FETÖ'nün de Almanya tarafından ilgi gördüğünü söyleyen Erdoğan "Bu terör bumerang gibi döner sizi de vurur" dedi.
 

Konular:

Yorumlar