GÜNDEM

Almanya'nın Türkiye-ŞİÖ korkusu

Almanya, Rusya ve Türkiye'nin NATO'ya alternatif bir güvenlik ittifakı sunabilecek kadar yakınlaşmamasını temenni ettiğini duyurdu.

Almanya'nın Türkiye-ŞİÖ korkusu
Türkiye'nin, Rusya ile yeniden girdiği yakınlaşma sürecinde, karşılıklı görüşmeler kapsamında gündeme geldiği bilinen Şangay İşbirliği Örgütü üyeliği, darbe sürecinde Türk hükümetine destek çıkmayan NATO üyelerini korkuttu.

 Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşma hakkında yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin hangi tarafta yer aldığını bildiğinden hiç şüphesi olmadığını" ifade etti.

Bakan von der Leyen, son yıllarda "NATO içerisinde Türkiye'nin ne denli önemli olduğunu ve ittifakın güvenliği için ne denli önemli görevler üstlendiğini deneyimlediğini" vurguladı. Savunma Bakanı sözlerini, "Türkiye'nin de, kararsızlık durumunda müteffiklerinin kim olduğunu ve müttefiklerinin ne kadar önemli olduğunu bildiğine eminim." şeklinde sürdürdü.BİR AÇIKLAMA DA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Putin'in St. Petersburg'daki görüşmesinden önce açıklama yapan Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de iki ülke arasındaki yakınlaşmayı olumlu bir adım olarak değerlendirerek, "Ancak iki ülkenin Rusya'nın Türkiye'ye NATO'ya alternatif bir güvenlik ittifakı sunabilecek kadar yakınlaşacağına inanmıyorum" diye konuştu.

Steinmeier, Türkiye'nin NATO açısından önemli bir ortak olduğunu ve öyle de kalması gerektiğini belirtti.

Konular: beşlisi, dışişleri, erdoğan, türkiye,

Yorumlar