GÜNDEM

Almanya'da hükümete muhalif sesler yükseliyor: AWACS'ların çekilmesi tehdidi yanlış

Alman hükümetinin Türkiye'yi tehdit etmeye çalıştığı 'çekilme' açıklamalarına birçok Alman siyasetçi tepki gösterdi. Ülkedeki Hıristiyan Birlik Partileri Sözcüsü Jürgen Hardt, Türkiye'de NATO görevi için bulunan AWACS uçaklarını çekme gibi bir tehdidin yanlış olacağını belirtti.

Almanya'da hükümete muhalif sesler yükseliyor: AWACS'ların çekilmesi tehdidi yanlış

Alman Deutsche Welle'nin haberine göre, Hristiyan Birlik Partileri Federal Meclis Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, ülkesinin Dışişleri bakanı Sigmar Gabriel'in açıklamalarına yönelik eleştirilerde bulundu.

Alman kamu televizyonu ARD'de katıldığı programda açıklamalar yapan Hardt, "Bakan, Alman vekillerin İncirlik Üssü'nü ziyaret etmelerine izin verilmemesi ihtilafı nedeniyle, Alman askerlerinin çekilmesinin yanı sıra NATO misyonu kapsamında Konya'daki AWACS keşif uçaklarının da geri çekilmesiyle tehdit ediyorsa, bunu yanlış buluyorum" şeklinde konuştu.

Transatlantik İlişkiler Koordinatörü Hardt, İncirlik sorununda, Gabriel ile aynı fikirde olduğunu belirtirken, Konya misyonununda, söz konusu olanın NATO ittifakı içindeki güvenilirlik olduğuna dikkat çekti.

Hardt, "Konya'da bütünleşmiş bir NATO misyonu söz konusu, Alman AWACS keşif uçakları farklı ülkelerin kurduğu ekiplerce kullanılıyor. Almanya bu misyondan geri çekilirse, bu sorun yaratabilir" şeklinde konuştu.

Gabriel, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile görüşmesinde İncirlik'te görevli Alman askerlerin ziyaretine izin verilmesi konusunda ABD'nin devreye girerek, Türkiye'yi ikna etmesini istemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Almanya İncirlik'ten gitmek isterse 'güle güle' deriz" açıklamasının ardından Gabriel'den yeni bir açıklama gelmişti.

Alman Bakan, Konya'da NATO misyonu kapsamında konuşlandırılan AWACS uçaklarını gündeme getirmişti.

Konular: sigmar gabriel, nato, almanya, awacs

Yorumlar