GÜNDEM

Angela Merkel Türkiye'ye geliyor!

28 Ocak'ta Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirecek olan İngiltere Başbakanı Theresa May'in hemen ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye'ye geliyor. Merkel'in geliş tarihi belli oldu. Merkel kritik ziyaretini 2 Şubat Perşembe günü gerçekleştirecek.

Angela Merkel Türkiye'ye geliyor!
Çalışma ziyareti kapsamında Türkiye'ye gelecek olan Merkel'in gündeminde, Suriyeli sığınmacılar ve terörle mücadelenin olması bekleniyor.
Merkel'in programında Başbakan Binali Yıldırım ile baş başa görüşmesi, ardından Merkel ile Yıldırım'ın başkanlığında heyetlerarası görüşmeler yapılması öngörülüyor. Şansölye Merkel'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

PKK ile mücadele 

Merkel'in ziyaretinde ele alınması beklenen bir diğer önemli gündem maddesini, güvenlik ve terörle mücadelede iş birliği oluşturacak. Türkiye, özellikle PKK terör örgütünün Almanya'daki faaliyetlerinin üzerine gidilmesini, örgütün propaganda ve mali faaliyetlerinin engellenmesini talep ediyor. Ankara, daha önceki ziyaretinde PKK ile mücadelede daha yakın iş birliği sözü veren Merkel'den somut adımlar bekliyor.

Almanya'daki FETÖ'cüler

Türkiye ayrıca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Almanya'daki faaliyetlerinin üzerine gidilmesini, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Almanya'ya kaçan FETÖ üyelerinin Türkiye'ye iade edilmesini talep ediyor.

Ekonomik ve ticari ilişkiler  

Merkel'in Ankara ziyaretinde, güvenlik ve terörle mücadele konularında iş birliğinin yanı sıra ekonomi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi de öremli yer tutacak. Ziyaret kapsamında, Almanya'nın en büyük ticaret ortaklarından Türkiye'deki yatırımcıların sorunları ve beklentilerinin konuşulacağı, yatırımları teşvik etmeye dönük mesajlar verileceği belirtiliyor.

 

Konular:

Yorumlar