GÜNDEM

Ankara'daki kanlı saldırı davasında karar verildi!

Ankara'da 20 Eylül 2011'de 5 kişinin ölümü ve 40 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör eylemine ilişkin yürütülen davada karar çıktı.

Ankara'daki kanlı saldırı davasında karar verildi!
Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Eylül 2011'de 5 kişinin öldüğü ve 40 kişinin yaralandığı Ankara Kumrular Caddesi'ndeki terör eylemine ilişkin 9 sanıklı davada kararını açıkladı.

Buna göre, sanıklardan Ümit  Akgümüş, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü  bozmak" suçundan bir kez; Mustafa Bingöl, Dürdane Beyhan, Orhan Güzel, Tuncay  Acar ve Halis Öztürk'ü "Terör amaçlı olarak, tasarlayarak bombayla öldürmek"  suçundan 5 kez olmak üzere, toplam 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına  çarptırıldı.

Akgümüş, 40 kişiyi "Terör amaçlı olarak, tasarlayarak bombayla  öldürmeye teşebbüs" suçundan 600 yıl, "Terör örgütü PKK üyesi olmak" suçundan 7  yıl 6 ay, "Terör amaçlı olarak izinsiz patlayıcı madde bulundurmak ve nakletmek" suçundan da 12 yıl olmak üzere, toplamda ayrıca 619 yıl 6 ay ayrıca hapse mahkum  edildi.

Mahkeme, sanıklar Necla Acet, Mesut Bolat, Mazlum Duran, Ali Cengiz,  Hanım Sezgin, Hüseyin Güler, Sema Akgümüş ve Murat Akgümüş'ün ise beraatlarına  karar verdi. Cumhuriyet Savcısı İsmail Yalçın, daha önce verdiği esas hakkındaki  görüşünde, Akgümüş'ün mahkumiyetine karar verilen suçlardan cezalandırılmasını,  diğer sanıkların ise beraatlarını talep etmişti.

 BİN 237 YIL HAPSİ İSTENİYORDU 

İddianamede, sanık Ümit Akgümüş'ün patlamada kullanılan aracı sahte  kimlikle Ankara'da galeriden aldığı iddia ediliyordu. Akgümüş'ün, patlamada 5  kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle 5 kez, ''Devletin birliğini ve ülke  bütünlüğünü bozmak'' suçundan da bir kez olmak üzere toplam 6 kez ağırlaştırılmış  müebbet, diğer suçlamalardan ise bin 237 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyordu. Tutuksuz yargılanan 8 sanık için de 15'er yıla kadar hapis cezası  talep ediliyordu.

Konular: mahkum, hapis cezası, verildi, açıklandı,

Yorumlar