GÜNDEM

AP'nin Türkiye karşıtı kararı Konsey'e takıldı

AB Dışişleri Bakanları Konseyi, Türkiye gündemiyle yaptığı toplantıda üyelik görüşmelerinin daha ileri bir noktaya taşınmayacağını, fakat görüşmelerin devam edeceğini duyurdu.

AP'nin Türkiye karşıtı kararı Konsey'e takıldı
Avrupa Parlamentosu'ndan bugün yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile üyelik görüşmelerini daha ileri bir noktaya taşımayacağı açıklandı. Özellikle Avusturyalı olmak üzere Avrupalı yasa yapıcıların, Ankara'nın güvenlik operasyonlarından dolayı görüşmeleri dondurma çağrısı da reddedildi.

Türkiye'nin terörle mücadelesine karşılar

AB, Ankara'yı 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminden sonra meşru olarak başlattığı temizlik operasyonlarını eleştiriyor, fakat bölgeye giden göçmenlerin sayısını azaltmak ve Suriye krizi konusunda işbirliği içinde olduğu Türkiye'yi üzmeye de temkinli yaklaşıyor.

Avusturya'nın çağrısı reddedildi

Brüksel'e bir toplantı için gelen dışişleri bakanlarından bazıları, Avusturya'nın Ankara'ya karşı sert durulması çağrısını reddetti. Avrupa Parlamentosu da Türkiye ile görüşmelerin askıya alınması çağrısı yapan fakat bağlayıcı olmayan bir metni kabul etmişti.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, "Türkiye ile bazı işbirliklerinde daha ileriye gitmeye ihtiyacımız var; bu terörle mücadele, savaşçıların değişimi konusundaki kapsamlar ve diğer göç işleri gibi konular için gerekli" dedi.

Yeni başlıklar açılmayacak

Reynders, "Üyelik süreciyle ilgili olarak, Türkiye'deki çok zor durumdan dolayı müzakerelerin daha ileriye götürülmesinin imkansız olduğu doğru, üyelik müzakereleri konusunda yeni başlıkların açılmasının mümkün olmadığını kesin olarak söyleyebiliriz" dedi.

Fransa'nın Avrupa Bakanı Harlem Desir de bu görüşe katılarak, "Avrupa'nın değerleri ve prensiplerine dayanan talepkar, net ve dik bir diyalog" istediğini belirtti.

Askıya alma konusu

Daha sert bir duruş olması gerektiğini savunan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, "Türkiye ile üyelik görüşmeleri askıya alınmalı. Türkiye Avrupa'dan gittikçe daha fazla uzaklaştı ve geçtiğimiz birkaç ay boyunca bu gelişme hem hızını hem de yoğunluğunu artırdı" dedi. AB üyelerinden Almanya da görüşmelerin resmen askıya alınmasına kararlı bir şekilde karşı çıkıyor.

Konular: terörle mücadele, ankara, avrupa birliği, Avrupa Parlamentosu,

Yorumlar