Arınç'tan “Haşim Kılıç“ Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Arınç, AYM Başkanı Kılıç'ın sözlerine ilişkin, "Bence AYM Başkanı sıfatıyla değil egosu incinmiş bir kişi olarak konuşmasını yapmıştır" dedi.

Gündem 26.04.2014, 16:12 24.04.2018, 12:03
Arınç'tan “Haşim Kılıç“ Açıklaması

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye Yazarlar Birliğince (TYB) düzenlenen "Yılın Yazar Fikir Adamı ve Sanatçıları" ödül törenine katıldı. 

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, Kılıç'ın konuşmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, en azından son 10 yıldan bu yana Anayasa Mahkemisinin kuruluş yıl dönümü toplantılarına ve etkinliklerine her zaman davet edildiğini ancak dünkü toplantıya davet edilmediğini söyledi. 

Töreni oturduğu yerden izleme imkanı bulduğunu belirten Arınç, ama orada Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı bakanların da bulunduğunu gördüğü için hem kendi özel kaleminden hem de Anayasa Mahkemesinden, kendilerine bir davetiye gelip gelmediğini soruşturduğunu anlattı.

"Şahsıma, Bakanlığıma, Başbakan Yardımcılığıma bu törenle ilgili bir davetiye gönderilmemiştir. Sebebi nedir kendileri çok daha iyi bilir" diyen Arınç, buna üzüldüğünü ifade etti. 

Arınç, son zamanlarda Anayasa Mahkemesinin Twitter ile ilgili kararını eleştirdiğini hatırlatarak, "Bu eleştiriden dolayı olabilir mi, onu Mahkeme'ye, Mahkeme Başkanı'na sormak gerekir" dedi.

"Orası bir yüksek yargı kurumudur"

Dün bir açılış konuşması yapıldığını ve yargıyla ilgili konuların görüşülmesinin tabii olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları söyledi:

"Orada Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Adalet Bakanımız, sivil ve askeri yargının başında olan çok değerli konuklar da vardı. Ben Sayın Başkan'ın, bir Anayasa Mahkemesi Başkanı sıfatıyla doğrudan siyaseti hedef alan hatta onun da ötesinde Sayın Başbakanımızı daha çok, Hükümetimizi hedef alan bir konuşma yapacağını beklemiyordum ve ummuyordum. Bu konuşmanın yüzde 70-75'i Sayın Başbakanımıza ithaf edilebilirse geri kalan küçük bir kısmı Sayın Cumhurbaşkanımızadır, geri kalan kısmı da bizleredir. 

Hükümeti, Sayın Cumhurbaşkanımızı ayrık tutarsak, Başbakanımızı, bakanları hedef alan bir konuşma yapmasını ve ağır eleştirilerde bulunmasını, hatta saygısızlık içerecek cümleler kullanmasını doğrusu bildiğim ve  tanıdığım Sayın Haşim Kılıç'a yakıştıramadım. Orası bir yüksek yargı kurumudur ve her şeyin üstünde tartışılmaması, siyasetle karşı karşıya gelmemesi, birbirlerini hedef almaması, siyasetçilerin veya sivil kişilerin yapacağı eleştiriler olursa bunları da mahkeme olarak yargı kapsamı içinde değerlendirmesi gerekirdi ama kullanılan bazı cümleler var ki o cümleler doğrudan Sayın Başbakanımızı, Hükümetimizi hedef alan cümlelerdir. Biz bunlara müstahak değiliz. Sayın Başkan'ın bunu konuşmasına da elbette izin ve imkan verilmemeliydi."

"Her üyenin görüşü alınarak yapıldığına inanmıyorum"

Arınç, 17 üyenin her birinin görüşünün alınarak böyle bir konuşmanın yapıldığına inanmadığını vurguladı.

Orada, böyle bir metne kesinlikle karşı çıkacak gerçek hukukçuların bulunduğuna inancını dile getiren Arınç, Kılıç'ın da bugüne kadar tanıdıkları, bildikleri ve takdir ettikleri kadarıyla her zaman demokratikleşmenin, özgürlüklerin yanında olduğunu, verdiği kararlarla geçmişte daha çok muhalefet şerhleriyle tanındığına dikkat çekti. 

AYM Başkanı Kılıç'ın, siyasi parti kapatma davalarında da onun öncesi ve sonrasında da pek çok önemli kararlarda hep özgürlüklerden yana olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç, "Biz onu bu kimliğiyle tanıyor, sevgi duyuyor, takdir ediyorduk ama dün yaptığı konuşma bütün bunların üzerini örten ve kendisine bir siyasi kimlik kazandıran bir konuşma olmuştur. Keşke olmasaydı, keşke yapılmasaydı" diye konuştu. 

"Hukukçular siyasetle didişmeden, siyasetçileri hedef almadan konuşmalı"  

Geçmişte siyaset yapan AYM başkanları bulunduğunu belirten Arınç, bu isimlerden birisinin Yekta Güngör Özden olduğunu, Özden'in, CHP'nin kurumsal avukatlığını yaparken üye seçildiğini, daha sonra da başkan olduğunu anımsattı. 

Arınç, Muhittin Taylan'ın da CHP'nin adayı olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katıldığını, Ahmet Necdet Sezer'in de başka partilerin de desteğiyle seçilerek cumhurbaşkanlığına geldiğini, bu makamda da demokratikleşme ve özgürlüklerden yana değil irtica-laiklik ekseninde, koyu Kemalist ve hiçbir zaman tasvip edilmeyecek hukuksal fikirleri olmayan bir siyasi obje haline dönüşüverdiğini kaydetti.

"Biz bunlardan farklı bir Haşim Kılıç tasavvur ediyorduk" diyen Arınç, şöyle devam etti:

"Bence dünkü konuşmasıyla sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı, yargının ayrı bir erk olarak bulunması gerektiği konumu ve buna yöneltilen itirazları karşılamış değildir. Bence o bir yargıç sıfatıyla değil, Anayasa Mahkemesi Başkanı sıfatıyla değil egosu incinmiş ve siyaset tarafından örselendiği için buna tepki göstermek isteyen bir kişi olarak konuşmasını yapmıştır. Ben bu gidişattan dönmesini tavsiye ederim. Elbette siyasetçilerin de olgun bir üslup içinde hiç kimseyi ötelemeden, yok saymadan bir dili tutturmaları gerekir. Belki bu konuda kendisinin incinebildiğini düşünüyorum ama yargıçlar, hukuk adamları, hukukçular siyasetle didişmeden, siyasetçileri hedef almadan konuşmaları yapmak zorundadır.

Biz geçmişte Sayın Başbakanımızla bir arada olur, bir tarafımızda da Sayın Ahmet Necdet Sezer bulunurdu. Her konuşmayı yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı, irtica paranoyası üzerinden veya başörtüsü, kılık kıyafet serbestisine taraftar olmamızdan dolayı konuşmalarıyla bizleri döverdi. Biz de Sayın Başbakanımıza birbirimize bakar 'Ya sabır' derdik. O sabrın sonunda, bu dövücü konuşmaları yapanların hepsi gitti ve artık Anayasa Mahkemesi özgürlükçü içtihatlarıyla 17 tane birbirinden kıymetli üyesiyle yeni bir şekle büründü. Dün Sayın Başbakanımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin Haşim Kılıç eliyle dövülmesine tahammül edemeyiz. Örselenmesine tahammül edemeyiz. Bu yanlışlığı yaptığı için kendilerini ben de kınıyorum. Umarım bundan sonra tekrarı olmaz."

"Hükümetimizle kavga eden bir tavır içerisine girmiştir"

"Sayın Kılıç, kararların siyasi olmadığını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları doğrultusunda verildiğini söyledi" denilmesi üzerine Arınç, "Şüphesiz kendisini savunacaktır, arkadaşlarımız da bu konuyu eleştireceklerdir" değerlendirmesinde bulundu. 

Arınç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını savunmuş bir hükümet olduklarını, 12 Eylül 2010 referandumuyla Anayasa'nın bugünkü konumuna geldiğini anlattı.

Bunu yapanın da tek başına AK Parti olduğuna işaret eden Arınç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ve uluslararası kanunların iç hukukumuzdaki üstünlüğünü sağlayanın da AK Parti Hükümeti olduğunun altını çizdi. 

Bülent Arınç, "Siyasetçiler için veya uzun tutuklamalar karşısında insanların tahliyesini gerektiren kararları için ne kadar alkışladıysak Anayasa Mahkemesini ama dün yaptığı konuşmayla bunların hepsini bir tarafa atmış, siyasetin bir objesi haline gelmiş ve Hükümetimizle kavga eden bir tavır içerisine girmiştir. Ben yanlış olanın bu olduğunu düşünüyorum. Yine de Sayın Haşim Kılıç'ın bugüne kadar Anayasa Mahkemesinde yaptığı olumlu çalışmalar sebebiyle kendisine çok aşırı eleştirilerin veya kendisine yakışmayacak sözlerin konuşulmasını da doğru bulmadığımı ifade ediyorum" dedi.

"Güzel senaryolara ihtiyacımız var"

Arınç, törende yaptığı konuşmada da 30 ayrı dalda ödül verileceğini anımsatarak Yazarlar Birliğinin verdiği ödülün sıradan olmadığını söyledi. .

"Yazarlar Birliğinin vereceği bir ödül olsa iki elim kanda olsa sizinle birlikte olmayı tercih ederim" diyen Arınç, 1995 yılında Parlamento'ya girdiğini, bir yıl sonra, bir kurum tarafından kendisine "yılın siyasetçisi ödülünün verileceğinin" söylendiğini anlattı.

Parlamentoya yeni giren birisi olarak çok sevindiğini ancak ödül törenine gittiğinde 21 milletvekiline daha bu ödülün vaadedildiğini gördüğünü dile getiren Arınç, 3-4 gün sonra ödülü veren dergiye 3 yıllığına abone olmasının istendiğini söyledi.

Arınç, "Bu tür toplantıları 3-5 kuruş kazanmak için yapanlar var. Yazarlar Birliği bunların hiçbirine benzemez" dedi.

Ödül alacakların haberi olmadan eserlerinin, çalışmalarının incelendiğini ve böyle ödüle layık görüldüklerini anlatan Arınç, bu tür bir tören için ödül alacakların ailelerinin, yakınlarının da misafir edilmeleri gerektiğini belirtti.

Büyük salonlar için büyük bütçeler gerekmediğini, kendisine bağlı kurumlardaki salonlarda veya belediyelerin destekleriyle bu tür törenlerin gerçekleştirilebileceğini ifade eden Arınç, bu şekilde büyük törenlerle, Yazarlar Birliği, ödüle layık görülen eserlerin de fazlasıyla tanınacağını, bunun ayrıca özendirici ve destekleyici olacağını kaydetti.

"Reyting kaygısı olmamalı"

Ödül alacak çok güzel eserler, çalışmalar olduğunu belirten Arınç, kendi kurumlarında bunlardan nasıl istifade edilebileceğini düşündüğünü söyledi.

TRT'nin 15 kanalı olduğunu anımsatan Arınç, "Ben 5 yıldan bu yana TRT'nin özellikle düşünce hayatımız, yazı, şiir hayatımıza özgün eserler bırakmasını istedim. Bunlarda reyting kaygısı olmamalı. Çünkü TRT özel televizyon değil. Özel televizyonlar bile böyle yayınlar yapsa, bunu seven, arzu eden pek çok kitlenin bulunacağına da inanıyorum. Biz kamu yayıncısıyız. Kamu yayıncısı demek reklama, reytinge bakmadan toplumun değerlerine uygun yayınlar yapılması demek" diye konuştu.

Güzel bir hikaye, roman olursa bunun alıcısının da olacağını belirten Arınç, televizyonculuk adına, ister dizi, ister kısa film yapılsın mutlaka güzel bir senaryosunun olması gerektiğini vurguladı.

"Bizim senaryocumuz yok" diyen Arınç, "Bizim gönül dünyamıza ait bizim bu güzel değerlerimiz içerisine yetişmiş iyi senaryocular çıkarmamız lazım. Ben TRT Genel Müdürü ve arkadaşlarımıza senaryo yarışmaları açmalarını ve senaryo yazmak eğer bir bilimse veya öğretiyse bununla ilgili bir eğitim çalışması yapmalarını de kendilerinden istedim. Çünkü Televizyonun ayakta kalması senaryoya bağlı. Güzel kurgulanmış bir senaryo sizi televizyona bağlar, başınızı çeviremezsiniz. Bunun bazı güzel örnekleri var. Haddim olmayarak bazı yerlerde de tavsiye ediyorum. İyi bir senaryo yarışmasını açıp da buradan çıkacaklara bir ödül verebilirseniz biz bunları kullanırız. Bizim senaryoya ihtiyacımız var. Paramız var, dizi yaparız, film yaparız, başka şeyler yaparız ama senaryomuz yok. İyi senaryonun, yani ölçülerimiz içerisinde 75 milyon insanın kendi gönül telinden kopabilecek özellikleri taşıyan, şüphesiz bunları dini anlamda söylemiyorum, toplumun dikkat edeceği, kendisini bulabileceği, takdir edebileceği güzel senaryolara ihtiyacımız var. Biz iyi bir hikayeden çok güzel bir eser çıkarabiliyoruz. İyi bir romandan çok güzel özetle bir senaryo yapabiliyoruz. Yapmamız lazım."

Senaryo bu alanların içine girebilecekse senaryo üzerine de bir yarışma yapılması gerektiğini belirten Arınç, ancak önce bu konuda bir eğitim olmasının önemine işaret etti.

TRT'nin belgesel ve turizm kanalı bulunduğunu, özellikle belgeselde çok iyi noktada olduklarını aktaran Arınç, hikaye yarışmalarının da sürmesi gerektiğini söyledi.

"Herhalde İvedik'i kastetmiyorum"

İyi filmlere de ihtiyaç olduğunu ifade eden Arınç, "Son yıllarda mahalle dizileri nasıl reyting sağlıyorsa dönem dizileri nasıl reyting sağlıyorsa Anadolu insanını anlatan, yapmacıklığı olmayan, doğaçlama bazı filmler de rekorlar kırmaya başladı. Herhalde İvedik'i kastetmiyorum. Anadolu insanının kendi lisanıyla, ister Trakya'da, ister Muğla yöresinde olsun, ister Doğu'da veya Karadeniz'de olsun çekilen filmler, diziler veya belgeseller çok daha dikkatle takip edilmeye başlandı. Müthiş bir hazinenin sahibiyiz. Bir tarafta Balkanlar, bir tarafta Kafkaslar, bir tarafta Ortadoğu dünyası, bir taraftan da eski hatıralarımızın yaşandığı bölgeler. Kıbrıslı bir Hala Sultanı'nı anlamak, Necip Fazıl'ın pek çok konferanslarında yer alan öykülerle veya yaşanmış olaylarla süslemek de her zaman mümkün" diye konuştu.

Yorumlar (0)
25°
açık
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:30
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 29 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 30 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Adana Demirspor 31 54
3. Erzurum BB 31 53
4. Bursaspor 31 52
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 31 39
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 31 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 31 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 33 58
4. M. United 33 55
5. Chelsea 32 54
6. Wolverhampton 32 52
7. Sheffield United 32 47
8. Arsenal 32 46
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 32 42
13. Crystal Palace 33 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 33 36
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 34 38
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24