GÜNDEM

Asgari ücret bin 404 TL oldu !

Bir süredir beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu dördüncü toplantısını bugün Bakanlıkta yapıldı. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017 yılı için asgari ücretin 1404 lira olarak belirlendiğini duyurdu.

Asgari ücret bin 404 TL oldu !
Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücretin 1404 lira olduğunu açıkladı. Öte yandan Müezzinoğlu, bu yıl zammın iki kademeli değil tek kademeli olacağını da söyledi.

Toplantıda konuşan Bakan Müezzinoğlu şunları söyledi:

"Bir ortak karar vermeye çalıştık. Üçlü imzanın peşinde bir bakan olarak çok koştuk. Türk –İş'in imzasının da burada olmasını çok isterdim.

Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzalayabildiğimiz için onlara teşekkür ediyorum. Üçlü yapamadığımız için de üzüntülerimi ifade ediyorum.

"Asgari ücret bu yıl tek kademeli olacak''

Asgari ücretin tek defada yılbaşından itibaren yılın geneline iki kademeli olmamasına karar verdik. İşveren tarafı iki kademeli talep ediyordu. Ama işçi kesiminden gelen talep bir defa yılın tamamına olsun talebini değerlendirdik. En azından bu taleplerini yerine getirmiş olmanın huzurunu kendi adıma ifade etmek isterim.

2017 asgari ücreti bin 404 lira

Brüt asgari ücret 1777 lira 50 kuruş. Neti 1404 lira."

Yüzde 8 zamlandı 

Hatırlanacağı üzere asgari ücret geçen yıl bin 300 liraya yükseltilmişti. Böylece yapılan artış, yüzde 8'e tekâbül ediyor.

 

Konular:

Yorumlar