GÜNDEM

Asya Parlamenterler Asamblesi'nde FETÖ terör örgütü ilan edildi

 Asya Parlamenterler Asamblesi 9. Genel Kurul Toplantısı Sonuç Bildirgesi'nde, FETÖ "terör örgütü" olarak kabul edildi'

Asya Parlamenterler Asamblesi'nde  FETÖ  terör örgütü ilan edildi
TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Kamboçya'da düzenlenen, 42 üye ülkenin oluşturduğu Asya Parlamenterler Asamblesi 9. Genel Kurul Toplantısı Sonuç Bildirgesi'nde, FETÖ'nün "terör örgütü" olarak kabul edildiğini bildirdi.

Başkanvekili Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Asya Parlamenterler Asamblesi 9. Genel Kurul Toplantısı için Kamboçya'da bulunduğunu söyledi.
Toplantıya, 42 üye devlet ve 26 gözlemcinin katıldığını, toplantılarda dünya nüfusunun yüzde 70'ine yakınının temsil edildiğini belirten Aydın, Türkiye'nin, birliğin 2017-2019 dönem başkanlığına ittifakla seçildiğini anımsattı. 

Başkanvekili Aydın, Genel Kurulda yaptığı konuşmada, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini tüm detaylarıyla anlattığını, üye ülkeleri konuyla ilgili uyardığını ve destek istediğini aktardı.
Genel Kurul Toplantısı sonuç bildirgesinde, "Asya Parlamenterler Asamblesi, halkın oylarıyla demokratik yollarla seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin, Fethullah Gülen terör örgütüne karşı mücadelesinde, ülkedeki demokrasi, adalet, güvenlik ve istikrarı koruma konusunda her türlü desteği vermeye hazırdır" ifadesinin yer aldığını vurgulayan Aydın, "42 üye ülkenin oluşturduğu Asya Parlamenterler Asamblesi 9. Genel Kurul Toplantısı Sonuç Bildirgesi'nde, FETÖ 'terör örgütü' olarak kabul edildi." dedi.

Ahmet Aydın, toplantıda ayrıca, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve Suriye'deki istikrarsızlığın giderilmesi için ortak hareket etme kararı da alındığını kaydetti.
Toplantıya, Başkanvekili Aydın'ın yanı sıra; Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin ve CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de katılıyor.

Asya Parlamenter Asamblesi nedir?

Asya Parlamenter Asamblesi'nin (APA) Asya'daki siyasi kararlarda etkisi bulunuyor. Asambleye, Çin, Rusya, Hindistan, İran, Pakistan, Endonezya, Malezya gibi toplam 42 ülke yer alıyor. 

Kazakistan ve Özbekistan gibi Türk Cumhuriyetlerinin de üye olduğu organizasyonun gözlemci ülkeleri arasında; Japonya, Azerbaycan ve Katar'ın da aralarında olduğu 20 ülke bulunuyor.

- Tüm üyelerin eşitliği vurgulanır 
- Ulusal yetki, bağımsızlık, barış içinde bir arada yaşama ve iç işlere karışmamak kabul edilir 
- Dostluk ve uyuşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesine inanılır

- İnsan hakları savunup desteklenir ve terörizme karşı çıkılır 
- Sürdürülebilir gelişme ve çevrenin korunması konularında tam işbirliğinin önemi vurgulanır 
- Alt yapı sağlamayı ve bölgesel ortaklıklardan yararlanarak ekonomik gelişmeyi desteklemeyi amaçlayan ortak kuruluşlar kurmaya çalışılır.
 

Konular:

Yorumlar