GÜNDEM

Ayasofya'da mazlumlar için kıyam

Anadolu Gençlik Derneğinin çağrısı üzerine binlerce genç Ayasofya'da toplanıp namaz kıldılar.

Ayasofya'da mazlumlar için kıyam
Ayasofya Camii Meydanı’nda toplanan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) İstanbul Şubesi mensupları ve programa destek veren bazı STK üyeleri ve vatandaşlar, Arakan, Halep ve Gazze’deki mazlumlar için teheccüd namazı kılıp dua ettiler. AGD öncülüğünde ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle, “Unutma onlar da üşüyor” sloganıyla düzenlenen etkinlikte, teheccüd namazı kılan katılımcılar, Arakan, Halep ve Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkat çektiler. Sabah namazından önce saat 5.30’da başlayan programda tekbirler getirilirken, zalimlere de lanet yağdı.
 
Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) çağrısı üzerine Ayasofya Camii Meydanı’nda toplanan binlerce Müslüman, Arakan, Halep ve Gazze’deki mazlumlar için teheccüd namazı kıldı. Programda konuşan AGD İstanbul Şube  Başkanı Ali Uğur Bulut, “Gazze’de katledilen masum canları, Arakan’da katledilen bedenleri, Halep’te açlığa, ölüme terk edilmiş kardeşlerimizi gördükçe hüzünleniyoruz. Ancak bu zulüm üzülerek, ağlayarak geçmez. Bu zulmü ortadan kaldıracak tek şey İslam Birliği’dir” dedi.
 
"İslam Birliği kurulmadan mazluma rahat yok"
 
Grup adına açıklama yapan AGD İstanbul Şubesi Başkanı Ali Uğur Bulut, Müslümanların zihinlerinin ve kalplerinin çaresizliğe mahkûm edildiğini söyledi. Tek çözümün İslam Birliği’nde olduğunu vurgulayan Bulut, “Gazze’de katledilen masum canları, Arakan’da katledilen bedenleri, Halep’te açlığa, ölüme terk edilmiş, kıyıma tabi tutulmuş Müslümanları, yaşam çabası için çıktıkları yolda sahile vuran cansız bedenleri gördükçe hüzünleniyoruz. Ancak hüzünlenmemiz ve şikâyetçi olmamız, yaşananların önüne geçemiyor. Bu zulmün ortadan kalkması için bir an evvel İslam Birliği’nin kurulması gerekiyor” diye konuştu.

"Zulüm edebi değildir"
 
Suriye’de 2011’de başlayan ve halen devam eden iç savaşta yüz binlerce insanın katledildiğini, milyonlarca aile ve yuvanın dağıldığını belirten Bulut, “Hastaneler, okullar, evler, binalar, camiler, medreseler bütün İslam’ın göstergesi olan müesseseler yerle bir edilmiştir. Sadece Suriye’de değil, Arakan’da da aynı şekilde binlerce Müslüman kardeşimiz canlı canlı yakılmıştır. Irak’ta milyonlarca insan katledilmiştir. Libya’da da aynı şekilde 2001’deki ikiz kulelerin vurulmasını bahane eden Amerika, bu bölgelere Afganistan’la başlayarak bütün Müslüman ülkeleri adete işgal etmiştir. Kardeşlerim elbette ki biz halkız. Bizim elimizde yetki yok. Biz ancak dua edebilir, içimizde sızıyı hissedebiliriz. Bu gece vaktinde, teheccüd vaktinde burada bu kışta toplanarak Allah’a secde edip, dua edip bu kardeşlerimizin kurtulmasını istemek gibi bir duruş ortaya koyabiliriz. Ancak buna gücümüz yeter.” diye konuştu.
 
İslam Birliği kurulmadan İslam dünyasının huzura eremeyeceğini kaydeden Bulut, “Şunu bilmeniz lazım ki kardeşlerim, İslam Birliği’ni kurmadan ve onun çekirdeği olan D-8 işletilmeden İslam ülkelerindeki hiçbir zulüm ortadan kalkmayacaktır. Zalim kim olursa olsun, zulüm kimden gelirse gelsin dik ve onurlu bir direniş herkesin sorumluluğu. Zulüm asla ebedi olamaz. Mazlum kardeşlerimiz ile yüreklerimizi birleştirmek önemli. Şu soğuk kış günlerinde emniyetten uzak, evsiz, savunmasız ve aç bir şekilde direnişlerini sürdüren, şehit olan kardeşlerimize destek olmalıyız” dedi.

Konular: Anadolu Gençlik Derneği, ayasofya,

Yorumlar