GÜNDEM

Bakan Albayrak: Dünya enerjisinin çılgın projesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) GES projesi için, "İhalesi yapılan, dünya enerjisinin çılgın projesidir" dedi.

Bakan Albayrak: Dünya enerjisinin çılgın projesi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bugün ihalesi gerçekleşen Karapınar güneş santralinde yatırım tutarını 1.3 milyar doları aşacağını söyledi.
 
"Dünya enerjisisnin çılgın projesi"
 
Albayrak ihaleyi Türkiye enerji sektörü açısından "devrim niteliğinde" ve "yenilenebilir enerjide çok kritik bir kavşak" sözleriyle tanımladı.
 
En iyi teklif onlardan geldi

Konya Karapınar'da 1,000 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali ihalesinde en iyi teklifi Kalyon ile Güney Koreli ortağı Hanwha verdi.
 
İhale Komisyonu Başkanı Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, Kalyon-Hanwha grubunun kWh başına 6.99 sent ile en iyi teklifi vererek ihaleyi kazandığını açıkladı.
 
Yaklaşık bin 500 kişilik istihdam
 
Albayrak, ihaleye ilişkin yatırım tutarının 1.3 milyar doları aşacağını belirtirken önümüzdeki aylarda rüzgar enerjisi için de benzer bir ihale yapacaklarını da sözlerine ekledi. Albayrak'ın verdiği bilgilere göre ilgili yatırım yaklaşık 1,500 kişilik istihdam da sağlayacak.

Konular: enerji ve tabi kaynaklar bakanlığı, açıklama, berat albayrak,

Yorumlar