GÜNDEM

Bakan Bozdağ'dan, Kılıçdaroğlu'na sert tepki!

CHP'nin kasetle gelen genel müdürü Kılıçdaroğlu'nun 'tek adam' iddiasının yalan olduğunu belirten, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Milletle alay ediyor. Allah'tan korksun" sözleriyle dile getirdi.

Bakan Bozdağ'dan, Kılıçdaroğlu'na sert tepki!
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ TVNET canlı yayınında Hüseyin Likoğlu ve Ahmet Rıfat Albuz'un sorularını yanıtladı.

CHP'nin halktan korktuğu için anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesine götürdüğünü belirten Bozdağ şöyle konuştu:

"Cumhuriyet Halk Partisi halktan korktuğu için halka gitmek istemiyor. Bir yandan halkın partisi olacaksınız, bir yandan halka gitmemesi için Anayasa Mahkemesine koşacaksınız.

Cumhuriyet Halk Partisi şunu çok iyi biliyor: Halka gittiği zaman, halk yalanlara yanlışlara prim vermeyecektir. Türk halkı bu anayasa değişikliğinin ne getirdiğini, ne götürdüğünü emin olan bir köy kahvesine gidin, oradaki vatandaşların Sayın Kılıçdaroğlu'ndan ve bütün siyasilerden daha sağlıklı bir değerlendirme yaptığını göreceksiniz.

Partili cumhurbaşkanlığı

Bugüne kadar Türkiye'de görev yapmış cumhurbaşkanlarından partisiz olanı bize göstersinler. Atatürk'ün, İnönü'nün, Celal Bayar'ın partisi yok muydu? Süleyman Demirel'in, Ahmet Necdet Sezer'in partisi yok muydu?

Halk mevcut sistemde yürütmeyi seçmiyor, parlamentoyu seçiyor.

Vatandaşa sorulan soru şu: Hükümeti sen doğrudan seçmek istiyor musun? Seçilen cumhurbaşkanı da hükümeti şekillendirecektir. Bizim teklifimiz ile şu an olan arasındaki fark bu.

CHP'nin 'tek adam' iftirası

Cumhuriyet Halk Partisi 'tek adamlık' diyerek milletle alaye diyor. Bu cumhurbaşkanlığı sistemine iftiradır. Büyük bir yalandır. Hükümet yasamanın içinden çıkmayacak, doğrudan halkın iradesinden çıkacak. Hükümet şu an tasarı veriyor, yeni düzende tasarı veremeyecek. Cumhurbaşkanı Meclis Başkanı'na, "Benim şu yasaya ihtiyacım var" diyecek. Bu, parlamentoyu da güçlendiren bir sistem. Parlamenterler oturacak, kendileri karar verecek. Şimdi öyle değil.

Bugün cumhurbaşkanı parlamentoyu feshedebiliyor mu? Ama Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki, "Atatürk'te olmayan yetkiyi bile veriyorlar." Allah'tan korkun. 7 Haziran'dan sonra bu yetki kullanıldı mı, kullanıldı. Sanki ilk defa bu yetki verilmiş gibi söylüyor. "Cumhurbaşkanlığıyla anlaşamazsanız, kilitlenme olursa seçim kararı alarak cumhurbaşkanının görevine son verebilirsin" deniyor. Parlamentoya bu yetki veriliyor. Nasıl tek adamlık olacak? Ama bu değişiklik 'Cumhurbaşkanı sen parlamentoyu seçime götürürsen kendi görevine de son vereceksin' diyor.

Cumhurbaşkanlığı denetimsiz mi kalıyor? Hayır. Millet denetleyecek. Yargı denetimi getiriliyor. Yeni düzen, cumhurbaşkanı işlediği iddia edilen bütün suçlardan dolayı suçlanma imkanı getiriliyor."

 

Konular:

Yorumlar