GÜNDEM

Bakan Çavuşoğlu: ABD, YPG'ye silah vermiştir, nokta!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Amerika'nın içinde olduğu koalisyon belli bir zamandan beri Fırat Kalkanı'na destek vermiyor, PYD ve YPG'ye silah desteği veriyor nokta! Onlarda çok iyi biliyor bizde çok iyi biliyoruz. ABD YPG'ye silah vermiştir nokta!" şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu: ABD, YPG'ye silah vermiştir, nokta!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Ateşkesin sağlanması, takip edilmesi, ihlal eden bir taraf varsa hangi yaptırımlar uygulanacak bunlar üzerinde çalışıyoruz. Şu anda bir ateşkesin ülke geneline yayılması ve denetlenmesi, ikincisi de rejimle muhalefet arasında müzakerelerin Astana'da başlaması. Ama bu Cenevre'ye alternatif değildir, tamamlayıcı bir adımdır. Cenevre bildirgesi, BM'nin 2254 no'lu kararı dahili hepsini içine alan, artık siyasi çözüm için de çalışıyoruz."

A Haber'e konuşan Çavuşoğlu Suriye konusunda hazırlanan iki metin üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.Çavuşoğlu konuşmasının devamında , Suriye ateşkesi konusunda Rusya ve İran'ın garantör olduğunu ifade etti.

Muhalefetle Rusları bir araya getirdik diyen Çavuşoğlu, "Ruslarla bir anlaşma yapmak üzereyiz. İran Moskova'ya gelince şunu sorduk: Bir ortak açıklama yapıyoruz. Bu açıklamada Rusya'yla Türkiye rejim ve muhalefet konusunda garanti veriyor. İran neyi garantileyecek? Şii gruplar, Hizbullah var. İran da bu konuda garanti vererek ateşkes konusunda garantör oldu. Şu anda Ankara'daki anlaşma için Türkiye ve Rusya garantör. Rejimin imzalayacağı sadece Rusya mı yoksa İran da garantör olarak imza koyacak mı belli değil. İran Moskova'da garantör olmuştu özellikle Şii gruplar, Hizbullah ve rejim konusunda. Metin üzerinde bunu verecek mi bunu çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Tahliyeler sırasında bu grupların engel çıkardığını gördük ifadesini kullanan Çavuşoğlu, "Muhalefetin de rejimin de o değişik grupların da ateşkese uyması lazım. Yabancı savaşçıların buradan ayrılması gerekiyor. Astana'daki görüşmeler bizim gözetimimizde olacak. Müzakereyi rejimle muhalif grupların yapması lazım siyasi çözüm için. Bundan sonra Esad'ın Suriye'de birliği beraberliği sağlayamayacağına inanıyoruz. Esad'la görüşmek söz konusu değil. Önce ateşkesi sağlamaya çalışıyoruz. Ateşkes olmadan müzakerelerin bir anlamı olmaz. Ateşkesten sonra siyasi müzakereler başlayacak. Bu anlaşmaya göre her iki taraf da müzakere heyetini kendisi belirleyecek. Ama bizim şartlarımız var. YPG bir terör örgütüdür. Muhalefet de bunu kabul etmiyor. Bir terör örgütünün siyasi müzakerelerde yer almaması lazım." dedi.

"Suriye'nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü, milli birlik ve beraberliği, herkesi kapsayan bir Suriye diyoruz." ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, "Terör kantonunun kurulmasına müsaade etmeyiz." dedi.

Müzakere ateşkesten sonra başlayacak diyen Çavuşoğlu, "Terör örgütünün(YPG) siyasi müzakerelerde yer almaması gerekir." dedi. 

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass'ın "ABD hükümeti, YPG veya PKK'ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır,nokta." şeklinde yaptığı açıklamalarıyla ilgili Çavuşoğlu "ABD YPG'ye silah vermiştir nokta." dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"Madem DAEŞ'le mücadele için bir koalisyon kurduk, biz de size İncirlik Üssü'müzü açtık. El Bab'ta ciddi bir mücadele veriyor niye havadan destek vermiyorsunuz? Koalisyon epeyce zamandan beri destek vermiyor. Burada YPG ABD'lilere baskı yapıyor. YPG'nin amacı Afrin'le Münbiç tarafından gelip birleştirip terör koridoru oluşturmaya çalışmak. Rakka'da YPG'yi ABD kullanmak sitiyor. YPG de diyor ki beni kullanmak istiyorsan El Bab'ta Türkler başarılı olmamalı ve koridorun önünde engel olmamalı. ABD kendisi söyledi El Bab'a gitmeyin. Burayı YPG kontrol etmiyor ki DAEŞ kontrol ediyor. Güya o bölgedeki operasyonlar Rakka operasyonunu gölgeleyebilir veya yavaşlatabilir. Telefonda söyledim; YPG sizden bunu rica ediyor siz de bunu bize söylyürosunuz ama bu mümkün değil. Biz burada
DAEŞ'le mücadele ediyoruz."

"Terörle mücadele konusunda Avrupa'nın çifte standardını kaç kere söyledim. Samimiyet yok. Olsaydı bugün Musul operasyonu da daha etkili bir şekilde ilerlerdi. İstenilen hızda gitmiyor. Irak ordusuna ve yerel güçlere daha etkin destek vermemiz lazım. Peşmerge'ye de
Irak ordusuna da destek veriyoruz. Başika da eğittimiz kişiler de DAEŞ'e karşı mücadele ediyor Musul'da."

"Türk askerinin katılması gündemde değil."

El Bab Operasyonu ve Rusya

(Rusların TSK'nın El Bab'a operasyon yapmasına karşı olduğuna dair iddia) "Ruslar kendileri de o bölgede bazı hava hareketliliği yapacaklarından dolayı, herhangi bir kaza olmasın diye rica ettiler. Palmira'da operasyonlar yaptılar. Şimdi bu operasyonlar tamamlandı.
Birkaç gündür de hava şartlarından dolayı uçuş olmadı. Ama biz böyle bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. El Bab operasyonunda bizim uçaklarımızın havadan onları vurması önemli dedik. Bu anlayış mevcut, bu sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum."

"Biz DAEŞ ortaya çıktığından beri mücadele konusunda herkesle işbirliği yapabileceğimizi söyledik. Koalisyon bundan sonra destek vermeyecekse açık bir şekilde söylemesi lazım."

"Rusya'yla DAEŞ'e karşı şuan ortak bir operasyon yok. Enerjimizi Halep'teki ateşkesi tüm Suriye geneline yaymak ve denetimini çok iyi yapmak. Siyasi çözümü başarmak. DAEŞ'e karşı kendi mücadelemiz devam ediyor."

"YPG etnik temizlik yapıyor"

"Münbiç'te YPG hala var. Ortak bir komisyon da gönderdik oraya. Heyet gönderdik ABD'lilerle. Araziden edinilen bilgiye göre Fırat nehrinin doğusuna tamamen geçmediğini, bazı unsurların hala Münbiç'te olduğunu biliyoruz. YPG gelince etnik temizlik yapıyor. İnsanları da
sürgüne gönderiyor ki kendisi yönetsin."

"Önce El Bab'ı temizlememiz lazım, ondan sonra Münbiç'e doğru."

"(Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları) Ateşkesi Suriye'nin geneline yaymaya çalışıyoruz, kolay bir şey değil. Bugün sadece rejim ve muhalefet yok herkes var. Şu anda Suriye konusunda merkezde iki ülke var. Hiç kimseyi dışlamıyoruz. İşin merkezinde şu anda Türkiye vardır.
BM'yi de Cenevre sürecini de dışlamıyoruz."

 

Konular: Mevlüt Çavuşoğlu, suriye,

Yorumlar