GÜNDEM

Bakan Çelik'ten 'itidal çağrıları'na sert cevap!

'Hollanda ile itidal' çağrısı yapan ülkelere cevap veren AB Bakanı Ömer Çelik, "İtidal çağrısı uluslararası değerlere uygun bir çağrı değildir" dedi.

Bakan Çelik'ten 'itidal çağrıları'na sert cevap!
Hollanda ve Türkiye arasında yaşanan diplomatik kriz sonrası bir çok ülke, Türkiye ve Hollanda'ya  itidal çağrısında bulunmuştu. AB Bakanı Ömer Çelik bugün yaptığı açıklamada bu çağrıları değerlendirerek, "Bu çağrılar belki iyi niyetli olabilir ama taraflara itidal tavsiye etmek doğru bir yaklaşım, uluslararası değerlere uygun bir çağrı değildir. Bize dönük tansiyonu düşürün demek yetmez, tansiyonun yükselmesinin sebeplerini bulup gereğini yapmaları gerekir." ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik şunları söyledi;

"İlk defa bir AB ülkesi doğrudan Başbakanın talimatıyla demokratik haklarını askıya almıştır. Bu bir hukuk krizi olmasıyla birlikte Avrupa ve Hollanda açısından bir değerler krizine işaret ediyor. Daha önce Avusturya toplantılarını engelleyen bir karar istemişti. AB buna karşı çıkamıştı. Şimdiye kadar biz defalarca yurtdışında faaliyet yaptık. Brüksel'in en geniş meydanında mitingler yaptık. Bu ülkelerin izin verdiği diğer mitinglere göre bizim mitinglerimiz en çok barışçıl ve demokratik mitinglerdir. Bunun kamu düzeni gerekçeleriyle engellenmesini anlamak mümkün değil. 

İtidal çağrılarına cevap 

Tarafları itidale tavsiye ediyoruz açıklamasında açık ve net bir şekilde demokratik hakkını kullanmak isteyen tarafla, neofaşist uygulama yapan bir taraf var. Türkiye'nin söylemiyle ilişkili eleştirileri dile getiriyorlar. Bize dönük tansiyonu düşürün demek yetmez, tansiyonun yükselmesinin sebeplerini bulup gereğini yapmaları gerekir.

AB ve NATO'ya çağrı

Öte yandan bu uygulama bütün demokratik hakları ihlal etmiştir. AB Konseyi, NATO üyesi olan üyeleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal eden bu tutum için göreve davet ediyoruz. Aşırı sağ söylemi kullandığınızda sonuç olarak aşırı sağ yükselir."

 

Konular:

Yorumlar