GÜNDEM

Bakan Işık: Türkiye kendi füze sistemini üretecek

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, S-400 füzeleriyle ilgili Rusya ile görüşmelerin yapıldığını belirtirken, Türkiye'nin de kendi füze ve hava sistemini geliştirmek için çalışmalara başladığını açıkladı.

Bakan Işık: Türkiye kendi füze sistemini üretecek
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

S-400'ler için Rusya ile nihai görüşmelerin yapıldığını aktaran Bakan Işık, Türkiye'nin kendi füze ve hava savunma sistemini yapmak için çalışmalara başladığını açıkladı.

İşte o konuşmadan satır başları:

"Türkiye'nin hava savunma sistemlerine ihtiyacı var. Türkiye'nin önceliği NATO'ya entegre olabilecek hava sistemleri olur. Türkiye bunla ilgili ciddi bir çalışma yaptı ama NATO üyesi olup bu silaha sahip ülkeler hem çok yüksek fiyat verdi, hem teknoloji paylaşımı yapmadı.

Sonra da Türkiye başka yere yönlenince kıyameti kopardılar. Bu kabul edilemez.

"NATO'ya entegre etmeyeceğiz"

Bu bizim ihtiyacımız, bunu karşılamak için bir çok çalışma yapıldı. S 400'ler konusunda nihai görüşmeler yapılıyor. Olumlu olursa imzalar atılacak. NATO ya Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak ya Türkiye'yi bu konuda eleştirmeyecek.

Biz bu sistemi aldığımızda biz NATO'ya entegre etmeyeceğiz, kendi milli sistemimiz olarak kullanacağız.

"Türkiye kendi füze sistemini geliştirecek"

NATO hiç bir zaman kendi silahı olmayan sistemlerin kullanılmasını istemez. Bizim burada hedefimiz bu konuda kendi sistemimizi gerçekleştirmek. Türkiye şu anda kendi füze ve savunma sistemini geliştirmek için çalışmalara başladı.

Uzun menzilli füze ve hava sistemimize sahip olmak için çalışmalar sürüyor, yerli ve milli olacak. Bunun için 5-7 yıllık bir süreç düşünüyoruz. Arkadaşlarımız yoğun bir çalışma yapıyor"

Konular: füze sistemi, s-400, fikri ışık, rusya,

Yorumlar