GÜNDEM

Bakan Soylu'dan ABD Büyükelçisine cevap

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ABD büyükelçisinin açıklamaları için "Büyükelçiler üzerine vazife olmayan açıklamalar yapıyor. Açıklamalar bizi üzdü, gereken cevabı verdik" dedi.

Bakan Soylu'dan ABD Büyükelçisine cevap
İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon'daki bayramlaşma programında yaptığı açıkamada terör örgütlerine ilişkin yürütülen mücadelede kararlılık mesajı verdi. Soylu, kayyum atamalarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Milletimizin temiz oyuyla teröre destek kabul edilemez. Teröre destek sağladığını tespit ettiğimiz kurumları bir bir kapatacağız. Bugüne kadar çok mücadele verildi. Açık konuşuyorum ki acımasız olacağız. İnanıyorum ki Türkiye terörle mücadelede başarılı olacak." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Bizim orada yaşayan kardeşlerimize yönelik hukukun üstünlüğünü yaşatmak noktasında bizim elimizi daha güçlü hale getirmektedir. Orada belediyeler üzerinden gerçekleşen olaylar kabul edilebilir değil. Yaptıklarını kabul etmek mümkün değil.

Vatandaşımıza terör örgütü üzerinden baskı yapılmasının üzerine teker teker gideceğiz. Tespitlerimiz var. STK'ların da teröre payanda olarak kullanılmasına müsaade etmeyeceğimizi söylemek istiyorum.

Bazı belediyeler aldıkları elemanlar vasıtasıyla köylere baskı yapıyorlar. Hepsini çözeceğiz

Güvenlik güçlerimiz büyük bir titizlikle çalışıyor. Teknik olarak da çok üst düzeydeler. İHA'dan termal kameraya kadar hepsini kullanıyorlar. Onlara duacıyız.

Aziz milletimiz rahat olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu kararlılık demokrasiyi en üst düzeye taşıyacaktır.

ABD BÜYÜKELÇİSİNİN MESNETSİZ AÇIKLAMALARI

Yıllardır müttefikimiz olan ülkelerin büyükelçileri üzerine vazife olmayan konularda açıklama yapıyorlar. Bizim açımızdan hoş bir durum değil. Hiçbir bağımsız ülkeye yol haritası çizemezsiniz. Birilerine yön verir gibi konuşmaları bizi üzmüştür. Bu konuda büyükelçinin değerlendirmelerine cevabmızı o gün verdik ama asıl cevabı bu millet birliği ve kardeşliği ile yapmıştır.

Dünyada yıllarca teröre karşı ortak bir deklerasyon söz konusudur. Bu deklerasyonu veren ülkeler için bu olay bir samimiyet testidir. Büyükelçi uyarılmalı.

Teröre karşı biz bütün ülkelere sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. İstedikleri tüm teröristleri teslim ediyoruz. Ama çifte standartlı bir davranışın Türkiye'ye uygulanmasını manidar buluyoruz. Terör örgütünün istismar ettiği alanları birer birer kapatacağız.

Bayram ertesi uygulamaya girecek. Bu konudaki bütün hazırlıklar yapıldı. Ortaya koyduğumuz iradeye inşallah milletimiz de karşılık verecek. Trafik kazaları ülkemiz için içimizi burkuyor. Bu kadar kaliteli yollarımız olmasına rağmen malesef ciddi kazalarla karşı karşuya kalıyoruz.

Alacağımız tedbirler önemlidir. Emniyet kemeri sadece arabanın önünde bulunanlar için değil arkada emniyet kemerinin çok daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. Milletimize mesajımızdır. Son 15 yılın en az kazası ile karşı karşıyayız.

3-4 saatte bir kaza istatistiklerini alıyoruz. Ne olursunuz dönüş yolunda acele etmeyin. Birbirimizi uyaralım. Televizyonlarımıza buradan çağrıda bulunuyorum.

Konular: soylu, John Bass,

Yorumlar