GÜNDEM

Bakan'dan ayrılan pilotlara yönelik açıklama

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, daha önce pilot olup da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılanlarla ilgili, "Daha önceden sağlık raporuyla ayrılanlara tekrar bir hak veriyoruz" dedi.

Bakan'dan ayrılan pilotlara yönelik açıklama
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, daha önce pilot olup da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılanların geri dönmesiyle ilgili çalışma yaptıklarını belirtti.

"Uçuşa elverişli değildir raporu alanlarla, pilotlarla ilgili bir tasarrufunuz olacak. O süreç nasıl işleyecek, kimler öncelikle TSK'ya kazandırılacak" yönündeki soruya ilişkin Işık, TSK'dan 265 pilotun ihraç edildiğini hatırlattı.

"Acil durumlarda yetecek kadar, yani acil ihtiyacımızı giderecek kadar pilotumuz var. Ama bu sayı bizim norm kadromuz açısından şu an elimizdeki sayı yeterli değil" diyen Işık, şunları kaydetti:

"SAĞLIK RAPORUYLA AYRILANLARA TEKRAR HAK VERİYORUZ"

"Biliyorsunuz bu FETÖ dediğimiz bu terör örgütü, TSK veya diğer kurumların içerisine sızarak, kendinden olmayanları elemine etmek için pek çok yöntem kullandı. Bunlardan bir tanesi eften püften gerekçelerle, pilot olmaya elverişli olduğu halde bazı insanların sağlık raporuyla maalesef pilot olmalarını engelledi. veya sınıf subaylığına ayrılmasına sebep oldu. Bütün bunlar değerlendiriliyor, daha önceden pilot olup da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılanlar, onların geri dönmesiyle ilgili çalışmayı yapıyoruz. Daha önceden sağlık raporuyla ayrılanlara tekrar bir hak veriyoruz. Pilotluğun dışındaki sınıf subaylığına ayrılanlara gerekli şartları taşımaları ve gerekli sınavlardan geçmeleri şartıyla tekrar pilotluğa dönmekle ilgili bir imkan tanıyoruz."

Işık, sivil kaynaktan pilot teminiyle ilgili çalışma da yürüttüklerini, bütün bunlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararnameyi tamamladıklarını ve bunun yayınlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.
 

Konular: pilot, sağlık raporu, fetö, TDK,

Yorumlar