GÜNDEM

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli açıklama yaptı.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Canikli'nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

G20'de 15 Temmuz darbe girişimi, terör ve Suriye konusu muhataplara aktarıldı.

FETÖ ile mücadele edilirken haksızlığa ve adaletsizliğe meydan verilmeyecek. Vatandaşı doğrudan ilgilendirecek yatırımlar devam edecek.

15 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında bölücü terör örgütüyle mücadele çerçevesinde 13,1 ton amonyum nitrat ele geçirilmiş, 339 adet patlayıcı yapımında kullanılan tüp ele geçirilmiş ve 129 el yapımı patlayıcı bulunarak imha edilmiştir.

Yine aynı faaliyet kapsamında güvenlik güçlerimizin ve istihbarat birimlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde 229 tane önemli olay engellenmiştir. Bu olayların 155 tanesi patlayıcıların engellenmesi, 39 tanesi bombalı araç patlatma teşebbüsünün engellenmesi, 19 tane canlı bomba hadisesinin engellenmesi ve 24 olay da eylem yapma hazırlığındaki örgüt mensuplarının ele geçirilmesi şeklinde ortaya çıkmıştır.

Suriyelileri, topraklarına dönmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Uçuşa yasak bölge ilanı ve buralarda yapılacak şehirlerde Suriyelilerin ikametinin sağlanması için aktörlerle görüşüyoruz. Şu ana kadar toplam 772 kilometrekare alan DEAŞ'ten temizlenmiştir ve Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündedir.

Fırat Kalkanı Harekatı derinlik kazanarak devam edebilir. Harekat sırasında bugüne kadar, 15. günü itibarıyla, maalesef 4 şehidimiz, 19 yaralımız var. Dört tankımız ağır hasar gördü, bir tane de zırhlı muharebe aracımız hafif şekilde hasar gördü. Özgür Suriye Ordusu'ndan 16 şehit söz konusu, 27 yaralı var. DEAŞ, PYD ve YPG terör örgütlerinden ise 110'a yakın ölü, 5 yaralı var.

Cerablus'a önümüzdeki cumartesi gününden itibaren Türkiye'den elektrik verilmeye başlanacak. Pazartesiden itibaren de su verilecek.

Rakka'da ABD ile ortak operasyona sıcak bakıyoruz.

FETÖ ile mücadele ihbar ve iddialar titizlikle inceleniyor. FETÖ ile bağlantılı olarak hatalı görevden alımlarda düzeltme kanalları açık. Somut bilgi ve belge dışında adım atılmıyor. Hatalı bir işlem varsa o isimleri görevlerine iade edeceğiz. El konulan 15'e yakın eğitim kurumu tekrar iade edildi.

Konular: dedi, rusya, türkiye, açıklama,

Yorumlar