Barış Pınarı Harekatı'na destek yüzde 82 çıktı

Barış Pınarı Harekatı’na verilen destek yapılan bir anketle ortaya koyuldu. Public Status isimli anket şirketinin 25 ilde yaptığı araştırmaya göre Barış Pınarı Harekatı'na destek yüzde 82 oldu.

Gündem 30.10.2019, 15:13 30.10.2019, 17:18
Barış Pınarı Harekatı'na destek yüzde 82 çıktı

Erdoğan, "Büyük destek var" demişti! Anket şirketi son oranları açıkladı. Türk milleti Barış Pınarı Harekatı’nı düzenleyen ordusunun yanında. Public Status isimli anket şirketi yaptığı araştırmada operasyona desteğin yüzde 82 seviyesinde olduğunu ortaya koydu.

Başkan Erdoğan Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili bir anket yaptırmadıklarını ancak halkın yüzde 75-80'inin desteği olduğunu söylemişti. Bu açıklamaların ardından araştırma şirketi Public Status, 25 ilde yapılan anket çalışmasını duyurdu. Araştırmaya göre Barış Pınarı Harekatı'na destek yüzde 82 olarak ölçüldü.

Ezici çoğunluk destek veriyor

Araştırma katılımcılarının yüzde 81,6'lık kesimi Barış Pınarı Harekatı'nı desteklediğini ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 14,8'lik kesimi ise harekatı desteklemediğini beyan ediyor. Katılımcılar içerisinde harekata ilişkin herhangi bir fikrinin olmadığını beyan edenlerin oranı ise yüzde 3,2 düzeyinde kalıyor. Çok az bir düzeydeki katılımcı ise harekat hakkındaki fikirlerini açıklamaktan çekiniyor. Bu sonuçlara göre Türkiye genelinde Barış Pınarı Harekatı'na desteğin çok önemli bir düzeyde gerçekleştiği çok rahatlıkla söylenebilir.

Amaç: Terör unsurlarının yok edilmesi

Araştırma katılımcılarının yüzde 63,9'luk kesimi Barış Pınarı Harekatının gerçekleştirilmesinin en önemli amacının "terör unsurlarının yok edilmesi" olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 17,7'lik düzeyi ise harekatın gerçekleştirilmesindeki en önemli amaç olarak "diğer" seçeneğini öne sürüyorlar.

ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatlara olumlu bakılıyor

Suriye’nin kuzeyi için ABD ve Rusya ile varılan mutabakatlara ilişkin toplumsal desteğin düzeyinin öğrenilmeye çalışıldığı soruya, araştırma katılımcılarının yüzde 73,60'u olumlu yanıt vererek mutabakatları desteklediğini belirtiyor.

Önemli düzeyde bir katılımcı ise mutabakatlar hakkında henüz bir fikrinin olmadığını düşünüyor. Mutabakatlar hakkında fikrinin olmadığı beyan edenler arasında, mutabakatlar hakkındaki düşüncesinin mutabakatların sahadaki yansımalarını gördükçe belirginleşeceğini söyleyen katılımcılar ağırlıkta.

Suriye'de kalıcı bir siyasi istikrar ortamının sağlanacağına inanıyor musunuz?

Araştırma katılımcılarının yüzde 58,50'si günümüzde sekizinci yılını geride bırakan Suriye İç Savaşının sona ereceğini ve kalıcı bir siyasi istikrarın yakalanacağını düşünüyor. Yüzde 25,73'lük kesim ise ülkede kaotik ortamın varlığını sürdüreceğine inanıyor.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P