GÜNDEM

Başbakan Diyarbakır'da!

Başbakan Binali Yıldırım, beraberindeki başbakan yardımcıları ve bakanlarla birlikte Diyarbakır’a gitti.

Başbakan Diyarbakır'da!
Başbakan Binali Yıldırım'ı, Diyarbakır Havalimanı'nda Vali Hüseyin Aksoy, Emniyet Müdürü Adnan Taşdan ve diğer ilgililer karşıladı.15 BAKANLA DİYARBAKIR'DA

Başbakan Yıldırım'a Diyarbakır ziyareti sırasında, Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile çok sayıda milletvekili de eşlik ediyor.22 ili kapsayan ve Doğu-Güneydoğu kentlerini kalkındırmayı hedefleyen ekonomi ve yatırım destek paketini açıklamak için Diyarbakır'da bulunan Binali Yıldırım şunları söyledi:

MEMLEKET SEVDAMIZI PKK, DAEŞ, FETÖ GÖLGELEYEMEZ

Ne şehirlerde yol kesen, yollara mayın döşeyen alçak PKK terör örgütü ne de milletimize ve devletimize tuzak kuran FETÖ ne de DAEŞ memleket sevdamızı gölgeleyemez. Hiç kimse bizim kardeşliğimizi bozamaz. 15 Temmuz'da milletimiz teröre değil kardeşliğe selam durdu.

Çözümün sahibi millettir, Diyarbakır'dır. Kan dökenler, pusu kuranlar, cinayet işleyenler çözüme karşıdır. PKK'nın eline silah verenlerle DAEŞ'in eline silah verenler aynı odaklardır.

KARDEŞLİĞİMİZİ PERÇİNLEMEK İÇİN DİYARBAKIR'DAYIZ


Sonsuza kadar kardeşliğimize sahip çıkacağız. Bu birliğe zarar vermek isteyenler amaçlarına ulaşamayacak. Kardeşliğimizi perçinlemek, kucaklaşmak için buradayız. Ülkemizin kaynaklarını hakkaniyetle paylaşmak için buradayız.

FIRAT KALKANI OPERASYONU

Yürüttüğümüz Fırat Kalkanı operasyonu, kendi güvenliğimiz kadar Suriye'nin güvenliği içindir. 'Türkiye'nin orada ne işi var?' diye şeyler duyuroum. Türkiye'nin orada işi var. Asıl orada, binlerce kilometre öteden gelenlerin ne işi var?

Ne zaman DAEŞ, PYD terör örgütleri ülkemize zarar vermeyecek hale gelirse, o zaman geri döneriz. Aksi halde vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamak önemli görevlerimizdendir. Uluslararası terör örgütlerine, Suriye'nin kuzeyinde yapay bir devlete izin verilmeyecek. Suriye'deki Araplar, Türkler, Kürtler, Süryaniler'le bir problemimiz yok.

Hatırlayın, Saddam'dan kaçan Kürtler'e kucak açan Türkiye oldu. Kobani'den kaçanlara kucak açan yine Türk milleti oldu.

Ülkemize fitne tohumları ekmek istiyorlar. Bu topraklarda mezhep ve etnik köken ayrımı olmaz. Birliğimizi hiçbir uluslararası örgüt bozamadı.

DESTEK PROGRAMI

23 ile yatırım yapmak isteyenlere önemli haberlerimiz var. Bu programda teşvik, destek ve hibe yatırımlar var.

TERÖRDEN ZARAR GÖREN YERLERE 10 MİLYAR

Terörden zarar gören merkezlere 10 milyar dolarlık yatırım yapıyoruz. Sur için 1.9 milyarlık yatırım yapıyoruz. Silopi, Şırnak merkez için 7.5 milyarlık yatırım yapıyoruz. Özellikle Sur için asla çok katlı binalar yapılmayacak. Sur'un tarihi yapısını koruyacağız.

HDP başkanı Almanya'da 'PKK'yı terör örgütü olarak görmüyoruz' diyor. Gel diri yaktığınız insanların yanında konuş. Büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu Türkiye'nin bölünme gayretleridir.

SURİÇİ PLANI

Sur'da 2017'nin sonunda evi ya da iş yeri zarar gören vatandaşın mağduriyeti bitmiş olacak. Suriçi'nde yıkılan yerlerden başlayarak bütün evleri yeniden yapacağız. Hz. Süleyman Camii'nin etrafını yeniden yenileyeceğiz.

KİRALARI DEVLET ÖDÜYOR

Terörden zarar gören ilçeleri yeniliyoruz. Suriçi'nde 7 bin, Şırnak'ta 10 binden fazla, Nusaybin'de 8 bin, Hakkari'de 10 binden fazla yeni konut yapacağız. Vatandaşlar konutları bitinceye kadar kirada olacak, kiraları biz ödeyeceğiz. Eşya kayıplarına karşı da 255 milyon ödeme yapacağız.

23 ilde yapacağımız toplam konut 67 bin olacak.

Sosyal hizmet yardımlar için 393 milyonluk bütçe tahmin ediyoruz.

23 ilde cazibe merkezleri yapıyoruz. 5 gruba ayırdık.


Konular: bakan, konuşma, diyarbakır, başbakanlık,

Yorumlar