GÜNDEM

Başbakan doların ateşinin söneceği tarihi açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım TÜSİAD YİK Toplantısında işadamlarına yaptığı konuşmada dolardaki dalgalanmanın ne zaman duracağını açıkladı.

Başbakan doların ateşinin söneceği tarihi açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, Sheraton Otel'de düzenlenen Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi toplantısına işadamlarına seslendi. Başbakan, konuşmasında "Piyasalardaki dalgalanma bir ay kadar daha devam edecek, 20 Ocak'ta yeni seçilmiş başkan iş başına geldikten sonra taşlar yerine oturacaktır"  dedi.

Meclis araştırma komisyonu kurulacak 

Adana'da yaşanan acı olayda hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Herkes bilmeli ki olay aydınlatılacak ve sorumlular cezalandırılacak. Olayı inccelemek için TBMM Araştırma Komisyonu kurulacak.
TÜSİAD ülkemizin büyük bir STK'sı. Sizlere vatandaşlarımıza iş imkanı sunduğunuz için teşekkür ediyoruz.
Sizler hem üretiyorsunuz, hem de ülkemizin refafı için çalışıyorsunuz.

Türkiye uçurumdan döndü

8 Kasım'daki ABD seçimlerinde Trump'ın kazanmasının yaşattığı durumdan Türkiye'de nasibini aldı. 8 Kasım'da başlayan bu gelişmeleri Türkiye'ye mahsus görürsek yanlış değerlendirmiş oluruz. Meksika'dan sonra ikinci sıradayız. 
Bütün para birimleri yüzde 5 saptıysa bizim paramız 2 katı saptı. Bunu da biliyoruz. Sebeplerini de biliyoruz. Türkiye geçtiğimiz 4 ayda uçurumdan döndü.

Doların teşi Trum'tan sonra düşecek

Piyasalardaki dalgalanma bir ay kadar daha devam edecek, 20 Ocak'ta yeni seçilmiş başkan iş başına geldikten sonra taşlar yerine oturacaktır.  
Avrupa'da 2017'de 5 ülkede seçim var. Bu belirsizlik demektir. Siyasetçilerin gelecek kaygısı, ABD'de yaşanan gelişmeler ve diğeri de bölgemizde 5 senedir devam eden karışıklık var. 

2017 daha iyi olacak 

Bu kadar olay başka ülkelerin başına gelseydi yerle bir olurdu. Biz bütün bunların üstesinden gelmeyi başardık. Çünkü Türkiye'de 14 yıldır istikrar var.
27 çeyrektir süregelen büyüme istikrarın bir ürünüdür. Sizde bunun için büyüdünüz, yatırım yaptınız. Öngörmeseydiniz bunu yapar mıydınız. Yatırımlarınıza devam edin. 2017 daha iyi bir yıl olacak.
Bu geçici dönemde de tedbirlerimizi alıyoruz. FETÖ'nün millet aldığı himmetleri lobi şirketlerine aktarıyor. Türkiye'de demokrasi yok, insan hakları ihlal ediliyor diyorlar. 15 Temmuz'da yapamadıklarını ekonomi üzerinden yapmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. 

10 milyar dolar piyasada kalacak  

Kamu sözleşme gereği dolar olarak alacağı parayı TL üzerinden alacak. Böylece dövizin piyasadan çekilmesi engellenecek. Bunun yanı sıra yine 5 milyar TL'lik sözleşmelerimizi de TL olarak tahsil edilecek. Yani kısa dönemde 10 milyar dolarlık bir kaynak, piyasanın parayı piyasadan çekmeden temin etmiş olacak.
Özel sektörün borçlarını döndürme diye bir derdi yok. Merkez Bankası'nın net rezevlrinde 1 kuruş azalma yok. Niye, tedbirlerimizi aldığımız için.
Türkiye 50 yılı aşkın süredir terörle mücadele ediyor. 1 terör vardı FETÖ ile 2 terör oldu.

Türkiye AB'ye getirmez yükünü alır  

Şimdi AP bir karar aldı. Bu kararın hukuki bir sonucu yok, bir tavsiye kararı görüşmeler geçici olarak durdurulsun. Biz açıklama yaptık, bizim için önemi yok. Anlamı da yok.
Avrupa'da Avrupa'nın geleceğini düşünen liderler mevcut, 15-17 Aralık'ta Liderler Zirvesi'nde anlamsız kararın dikkate alınmaayacağını düşünüyoruz.
AB'ye kafa karışıklığına son vermesini söylüyoruz. Dost olarak söylüyoruz. AB'ne Türkiye'nin üye olması AB'ye yük getirmez, yükünü alır. Bu bir. İkincisi AB malesef bugünlerde çıkışlarıyla davranışlarıyla Türkiye'nin ne dediğine değil, nerede durduğuna değil, düşmanlarının sesine kulak veriyor.


 

Konular:

Yorumlar