GÜNDEM

Başbakan Yıldırım: 'Mini anayasa' için anlaştık

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım: 'Mini anayasa' için anlaştık
Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Ülkenin ana meselelerinde muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız. Bütün konularımızı konuşarak, görüşerek ve uzlaşarak çözmenin gayreti içinde olacağız." dedi.

İşte Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından bazı öne çıkanlar:

MİNİ ANAYASA KONUSUNDA ANLAŞTIK

Mini anayasa konusunda mutabık olduğumuz, anlaştığımız maddeleri Meclis'e getirerek oylamak suretiyle kısmi de olsa bir değişikliği, milletin ihtiyacı olan ve artık vesayet döneminden kalan maddeleri değiştirmiş olacağız.

Tam kapsamlı anayasa olmasa da yeni bir anayasa yolunda önemli bir adımı anlaşarak yapabilmeyi başaracağız

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ İLE GÖRÜŞME

Bu sabah resmi konuttan sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli ile bir araya geldik. 15 Temmuz'da başlattığımız dayanışma ve iş birliğini devam ettiriyoruz.

Bu birlik ve beraberlik ruhunu devam ettirmek, ülkemizin terörle mücadelesinde iç ve dış sorunlarını aşmasında beraber hareket etmek ülkemize büyük katkı sağlar.

Bu sabahki toplantıda sayın genel başkanlara ülkemizin başını ağrıtan birkaç konu ile ilgili bilgi verdim.

Özellikle PKK ile olan mücadelemizde geldiğimiz noktayı anlatma fırsatı bulduk.

Bunun yanı sıra yine Türkiye Suriye ve Irak'ta uzun süredir devam eden istikrarsız nedeni ile büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya. Bu durumla ilgili düşüncelerimiz ve bundan sonraki hareket tarzımızı da paylaştık kendileri ile.

MUHALEFET VE İKTİDAR AYRIMI YAPMAYACAĞIZ

Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin önünde güzel günler var. Bir yandan sağlanan birlik ve kardeşlik ortamını, uzlaşma ortamını devam ettirmek için iktidar partisi sorumluluğunu bilerek daha dikkatli davranacağız. Ülkenin ana meselelerinde muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız. Bütün konularımızı konuşarak, görüşerek ve uzlaşarak çözmenin gayreti içinde olacağız." ifadelerini kullandı.

Konular: mini anayasa, başbakan yıldırım, devlet bahçeli, Binali Yıldırım,

Yorumlar