GÜNDEM

Başbakan Yıldırım 81 Valiye seslendi

Gölbaşı'nda Vilayetler Evi'nde Valiler Toplantısı'na katılan Başbakan Binali Yıldırım, terörle mücadele, FETÖ soruşturması, hizmetler ve uygulamalar konusunda talimatlar verdi.

Başbakan Yıldırım 81 Valiye seslendi

Başbakan Binali Yıldırım, Gölbaşı'nda Vilayetler Evi'nde Valiler Toplantısı'na katıldı. 

VALİLERİ UYARDI

Ankara'da Valiler Toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, valileri FETÖ ile mücadele konusunda uyardı. Kamuda FETÖ'cülerin tasfiyesinde 'Kılı kırk yaracaksınız' diyen Başbakan, "İntikam duygusuyla değil, adaletle hareket edeceğiz. Bu mesaj herkese. Memleketin, milletin işini yaparken şekil, usul hatası yapabilirsiniz, hiç endişe etmeyin. Ama menfaate yönelik iş yaparken de sonuna kadar korkun. Mesele ülkenin menfaati ise hata yapın ama hainlik yapmayın." dedi.

"TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ"

HDP'den arka arkaya gelen küstah tehditlere de değinen Başbakan,"Türkiye hukuk devleti kimse kusura bakmasın. Dışarıdakilerin sırtını sıvazlamakla, ellerine 3-5 silah vermekle bu büyük devlete kafa tutacaklarını mı sanıyorlar. Daha 6-7 Ekim hesabı duruyor. Böyle büyük büyük söz söylemenin ne demek olduğunu görecekler. Tıpış tıpış gelip ifadelerini verecekler." dedi.

"HATA YAPIN AMA HAİNLİK YAPMAYIN"

Vatandaşa en yakın duran, vatandaşın her türlü derdi ile ilgilenenlerin mahalli yönetimler olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Milletin işini yaparken şekil usül hatası yapabilirsiniz endişe etmeyin ama menfaate yönelik bir şey yapıyorsanız da korkun. Vatandaşın işi görülürken usülde eksiklikler hatalar olabilir. Hata yapın ama hainlik yapmayın." şeklinde konuştu.

"MİLLET BEKLEMESİN"

Valilerin katılacak etkinliklerde seçici olması gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Devlet işi durmasın, millet beklemesin." vurgusu yaptı.

"İNTİKAMLA DEĞİL ADALETLE HAREKET EDECEĞİZ"

FETÖ darbe girişimiyle kamu için ciddi sayılabilecek bir tasfiye yapıldığını hatırlatan Başbakan, "Burada zaman zaman titiz davranılmadığı, yaş ve kurunun bir arada yandığı şeklinde şikayetler geliyor. İntikam duygusuyla değil adaletle hareket edeceğiz. Bu mesaj karar veren herkesedir. Biz her dairede, her kurumda inceleme yapacak şansa sahip değiliz. Bizim sizlerin adaletinize güvenmekten başka şansımız yok.Kılı kırk yaracaksınız. Burada ölçümüz belli. Bizim için nicelik 17-15 Aralık sonrasıdır. O günden sonra bu örgütle irtibatı olan varsa bunların masum görülmesi asla düşünülemez." şeklinde konuştu.

"YAPILAN YANLIŞLAR DÜZELTİLECEK"

FETÖ mağdurlarıyla ilgili olarakta, "Bu konularda kendisine haksızlık yapıldığını söyleyen, sizin tepitleriniz varsa bir birim vasıtasıyla toplayın. Yanlış hesap Bağdat'tan döner. Adalete, hukuka uymayan bir iş varsa, bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönüp bakılacak ve yapılan yanlışlar düzeltilecek. Baştan yüzde 100 doğru yapılamayacağını kabul ettik. Çünkü örgüt kapalı, saydam değil. Tespitte bize zorluk çıkarıyor." dedi.

"EMNİYET KADAR JANDARMAYA DA ÖNEM VERİN"

OHAL'le jandarma ve sahil güvenliğin İçişlerine bağlandığını hatırlatan Yıldırım, "Emniyete ne kadar önem veriyorsanız jandarmaya da önem verin. İkisi bir olunca yönettiğiniz ildeki asayiş çok daha rahat bir şekilde sağlanacak. Bu kurumlar arasında bir uyumsuzluk çıkarsa, o zaman zafiyet var demektir, büyük sıkıntı kapıda demektir. Bu konulara dikkat etmenizi istiyorum. Zamanı etkin kullanacaksınız, terörle mücadelede daha hızlı ve esnek hareket edeceksiniz." şeklinde konuştu.

TERÖRLE MÜCADELEDE YENİ SÜREÇ

Terörle mücadelede yeni bir sürece girdik. Bu sürecin adı savunma değil, taarruz diye konuşan Yıldırım, " Bir hudut kapılarımızı emniyete alacağız. Dışarıdan girişleri önleyemezsek sızlanmanın anlamı yok. Hiçbir mazeretimiz olmayacak. Hudut kapısı dışındaki her geçiş düşman geçişidir anında karşılık verilecek. Hudut kapısı olmayan her geçiş gayrikanuni geçiştir, suçtur, gereği neyse yapılacak. Nasıl düşman saldırırsa karşılık veriliyor, bu da öyle. Anında gereğini yapacaksınız. Yaz kış enselerinde olacaksınız gerekirse onların yöntemleri ile mücadele edeceksiniz."  açıklamasında bulundu.

TIPIŞ TIPIŞ İFADE VERECEKLER

Son olarak Başbakan Yıldırım, "Terör destekçisi parti çıkıp diyor ki Bu belediyelere bulaşırsanız sivil direniş yapacağız . Türkiye hukuk devleti kimse kusura bakmasın. Dışarıdakilerin sırtını sıvazlamakla, ellerine 3-5 silah vermekle bu büyük devlete kafa tutacaklarını mı sanıyorlar. Daha 6-7 Ekim hesabı duruyor. Böyle büyük büyük söz söylemenin ne demek olduğunu görecekler. Tıpış tıpış gelip ifadelerini verecekler.Terörle irtibatlı belediyelerle ilgili düzenleme yapıldı, gereğini yapın. Yasaları uygularken asla tereeddüt etmeyin, adaletten ayrılmayın, gençlerimizi dağa götürenlere vesile olanlara prim vermeyin, gereğini yapın kardeşim." diyerek sert bir şekilde yapılması gerekeni de söyledi.

Konular: başbakan, terörle mücadele, valiler toplantısı, vilayetler evi,

Yorumlar