GÜNDEM

Başbakan Yıldırım: Ankara Otonomi ile 5 bin kişi iş sahibi olacak

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Otonomi açılış töreninde konuştu. Yıldırım, "Ankara Otonomi'de aynı anda 12 bin aracı görebileceksiniz. Ankara Otonomi ile 5000 kişi iş sahibi olacak" dedi.

Başbakan Yıldırım:  Ankara Otonomi ile 5 bin kişi iş sahibi olacak
Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'ya kurulan, Avrupa’nın en büyük otomotiv ticaret ve yaşam merkezi Otonomi'nin açılış töreninde konuştu.

İşte Yıldırım'ın konuşması:

'Türkiye ekonomisi artık dünyanın ilk 20 ekonomisi içinde.

Türkiye'de otomotiv sektörü yıllar geçtikçe büyümeye devam ediyor. 2002'de Türkiye'de 8.5 milyon araç vardı. Şimdi 21 milyon. Bu, büyümeyi gösteriyor. Zaman içerisinde bu artış şehirlerde trafiği olumsuz etkiliyor.

Otopazarları şehir içindeyken trafik felç oluyordu. bunun için şehrin içerisinde kümelenen bu araçların kaldırılması, 2. el pazarlarının şehir dışında bir yer toparlanması gerçekleşmiş oldu.Bu eserin yapılması kolay olmadı. Burası sadece oto alınıp satılan bir yer değil. Bir yaşam alanı hale gelmiş. Oteliyle, yiyecek içecek yerleriyle...
500 trilyon para akıtılmış, alt yapı buna dahil değil. 551 dükkan var. Her bir dükkan ekmek kapısı.Tesiste bir aracı satın almak için gereken her şey var. Aynı anda 12 bin aracı burada görebileceksiniz. 5000 kişi iş sahibi olacak. Böylece bir kişi araç almak için sokak sokak dolaşmak zorunda kalmayacak.

Havaalanına yakın, ayrıca Ankara'dan ücretsiz servis olacak. Önümüzdeki yıllarda da metro yapacağız.

Keçiören Tandoğan metrosunu da önümüzdeki ay açıyoruz.
 

Konular:

Yorumlar