GÜNDEM

Başbakan Yıldırım: İstihbarat tek elde toplanacak

Başbakan Binali Yıldırım, istihbaratın iç ve dış olarak ayrılacağını ifade ederek, "Milli İstihbarat Koordinasyon Başkanlığı kurulacak ve çatı örgüt olacak" dedi.

Başbakan Yıldırım: İstihbarat tek elde toplanacak
 Başbakan Binali Yıldırım, TRT canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, merak edilenlere yanıt verdi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

SİVİL ANAYASA HEDEFİNE DEVAM

Darbe girişimi sonrası vatandaşların 'bu iş bizde' diyerek meydanlara çıkması beni çok şaşırttı. En çok eleştirilen gençleri en önde gördük. Hiç ummadığımız, yakıştıramadığımız insanların da örgüt tarafından akıllarının teslim alındığını gördük.

Uzlaşma kültürünü devam ettireceğiz, yapacağımız önemli işlerde muhalefetle diyaloğu sürdüreceğiz.

Milli Savunma Bakanlığı tamamen yeniden yapılandırılıyor. Genelkurmay asli görevlerini yapmaya devam edecek. Sivil anayasa hedefimiz devam edecek.

İSTİHBARATTA ÇATI DÖNEMİ

İç istihbarat tek elde toplanacak, dış istihbarat MİT'te olacak. Jandarma ve emniyetin dahil olduğu iç istihbarat servisi oluşturulacak. Milli İstihbarat Koordinasyon Başkanlığı kurulacak ve çatı örgüt olacak. MİT ve iç istihbarat üst mekanizma ile Cumhurbaşkanı'na bağlı olabilir.

17 Aralık'ta Cumhurbaşkanımızın uyarısı dinlenilmiş olsaydı bugüne gelmezdik.

10 bin özel harekatçı alınacak. Vatansever olmalı, bize Ömer Halisdemir gibi delikanlılar lazım.

'GENÇLER APOLİTİK' DİYENLER YANILDI

Cumhurbaşkanımız ve biz çağrıyı yaptığımızda meydanlara en önce çıkan bizim teşkilatımızdı, gençlerimizdi. 'Gençler apolitik' diyenler 15 Temmuz'da yanıldıklarını gördüler. Bütün gençlik teşkilatımız yarım saat içinde ayaktaydı, 'nereye gideceğiz' diye talimat beklediler.
Şehit ve şehit yakınları için düzenlenen yardım kampanyasında 200 milyon lira bağış toplandı.

Konular: çatı, mit, diş, güvenlik,

Yorumlar