GÜNDEM

Başbakan Yıldırım'dan 'Mısır' açıklaması: Başardılar

Başbakan Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Mısır ile ilişkilere dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım'dan 'Mısır' açıklaması: Başardılar
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Mısırlı yetkililerden gelen ve son olarak darbe ile başa geçen Sisi'nin de yaptığı 'olumlu Türkiye açıklamaları' hakkında değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yıldırım, 'halkın iradesi' vurgusu yaptı.

İşte Başbakan Yıldırım'ın o açıklamaları:

HALKIN İRADESİYLE İŞBAŞINA GELECEK BİR YÖNETİM GEREKLİ

Biz Akdeniz'i ve Karadeniz'i kullanan ülkeler olarak dostluklarımızı arttırmamız lazım. Buna Rusya da dahil, İsrail de dahil, Mısır da dahil, diğer ülkeler de dahil.

23 tane Akdeniz'i, 8-10 tane Karadeniz'i çevreleyen ülkeler var. Düşmanlıklar yerine dostluklar halklarımızın geleceği için çok önemli.

Mısır'dan yapılan sağduyulu açıklamalar güzel. Bunun devamını getirmek lazım.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ölçü bellidir. Halkın iradesini gözardı etmemelidir. Halkın iradesiyle işbaşına gelecek bir yönetiminin sağlanması gerekir.

MISIR'DA BAŞARDILAR

Darbe olmuştur, yönetim el değiştirdi. Türkiye'de başaramadılar, Mısır'da başardılar. Burada başaramamaları bazı dostlarımızı şaşırtsa da bir kez daha Türk milletinin nasıl bir millet olduğunu görmüş oldular.

Mısır kültürümüz, değerlerimiz yakın olan bir ülkedir. Halklarımız kardeştir. Yönetimde yaşanan anlaşmazlıklar halklara mağduriyet olarak yansıtılmamalıdır.

Ekonomik alanda, siyasi alandaki normalleşme zaman alsa da turizm, tarım kültür gibi alanlarda ilişkileri süratle geliştirebiliriz.  Buna her iki ülkenin de ihtiyacı var.


Konular: başbakan, Binali Yıldırım, türkiye, mısır açıklaması,

Yorumlar