GÜNDEM

Başbakan'dan kardeşlik vurgusu

Uluslararası Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cem'i Buluşması'nda kardeşlik vurgusu yapan Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında "Alevi ve Sünni vatandaşların bir arada yaşadığı bir köyde doğdum. Benim adımı da çok sevdiğimiz sevdikleri için adını verdiği komşumuzdan geldiğini sizlerle paylaşmak isterim" diyerek ilk defa...

Başbakan'dan kardeşlik vurgusu
Başbakan Yıldırım, Ankara'da Nevruz buluşmasında konuşmasından satır başları şöyle:

Bu topraklar sevgi medeniyetinin, birlikte yaşama kültürünün yeşerdiği ve bütün dünyaya örnek olduğu topraklardır. Bizler acıyı bal eylemesini bilmiş, birbirine kilitlenmiş bir milletiz. Alevi Bektaşi irfanı Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin mayasında çok önemli bir yer alır. Demokrasi ve insan haklarının yerini bugün ırkçılık ve islamofobi almıştır. Bu durum insanlık adına Avrupa'nın geleceği adına üzüntü ve endişe vericidir. Umarız ki bu sapkınlığa karşı güçlü bir itiraz yükseltirken birileri de bizim yanımızda yer alır.

DEAŞ, Boko Haram, Şebap, PKK, YPG gibi terör örgütleri sadece ve sadece terör örgütüdür. İslamla ve dinimizle hiç ama hiç alakası yoktur. İslam terörün, zorbalığın, ırkçılığın tam tersidir. Bizim geleneğim, adalet merhamet ve hoşgörü üzerine kuruludur. Biz bölgemizde huzur istiyoruz, barış istiyoruz. Dünya için huzur istiyoruz, barış istiyoruz.Biz farklılıklarımızı insanlığın, medeniyetin zenginliği olarak gördük görüyoruz. Bir örneği de benim. Alevi ve Sünni vatandaşların bir arada yaşadığı bir köyde doğdum. Benim adımı da çok sevdiğimiz sevdikleri için adını verdiği komşumuzdan geldiğini sizlerle paylaşmak isterim. Biz birbirimizin çocuklarına ismini verecek kadar güçlü bir hukukla bağlıyız. Düğünlerimizi, sünnetlerimizi birlikte yaptık. Birlikte sema birlikte halaya durduk. Acılarımızı, sevinçlerimizi yaşadık. Bu kardeşiniz alevi kültürüne çok yakındır. Bundan sonra da ilelebet birlikte yaşamaya devam edeceğiz.

Havaya, toprağa, suya düşen cemreleri artık gönlümüze de düşürme zamanı gelmiştir.

Hz. Ali efendimiz İslam'ın yegane ve en önemli şahsiyetlerinden biridir.

Hepimiz aynı yaradan kuluyuz, ve ona döneceğiz.Hz.Ali efendimizin doğum günü kutlu Sultan Nevrumuz hayırlı olsun. Bize düşen Hz. Ali'yi de, Hz. Hüseyin'i de temsil ettiği değerlerle yüceltmektir.

Alevi açılımı başlattık. Faruk Çelik kardeşimiz çok uzun bir mesai harcadı.

Yaradınız bir, kitabımız bir, hayat rehberimiz bir. Aynı medeniyetin, aynı toprağın çoluklarıyız.

Kerbela'da şehit edilen Hz. Hüseyin efendimize de, Resulü Ekrem efendimize de hürmet etmeyen alevi olsa ne olur, sünni olsa ne olur. 12 imam hepimizin değeridir.

Hacı Bektaş Veli'nin edebindeni erkanından, eline, beline, diline sahip olacaksınız öğüdünden nasiplenmek mecburiyetindeyiz.

Konular: başbakan, Binali Yıldırım,

Yorumlar