GÜNDEM

Başbakan'dan Kilis'teki mültecilere ziyaret

Kilis'te Suriyeli mültecileri ziyarete giden Başbakan Binali Yıldırım "Dünya sağır olsa da bunun hesabını soracak Türkiye'dir" şeklinde konuştu.

Başbakan'dan Kilis'teki mültecilere ziyaret
Başbakan Binali Yıldırım, Suriyeli sığınmacılara seslenerek, "Bizim için Konya neyse, Diyarbakır neyse, Şanlıurfa neyse, Kilis neyse, Antep neyse, Halep de odur. Hepimiz aynı medeniyetin çocuklarıyız, bizim şehirlerimiz de bizler gibi birbiriyle kardeştir. Türkiye Halep'te 46 bin kardeşimizi kurtarmak için, ateşin içinden çıkarmak için onları selamete erdirmeye çalışırken, maalesef batılı ülkeler, dünyanın medeniyet gelişmesini sağladığını söyleyen ülkeler, Halep'teki, Suriye'deki zulme seyirci kaldılar." diye konuştu.

Yıldırım, "Hem Suriye'de hem Türkiye'de insanların canına kasteden alçakların, teröristlerin hepsini yok edeceğiz. Size bunları yaşatanlara hesabını, dünya sessiz olsa da sağır olsa da soracak olan ülkenin adı Türkiye'dir." ifadelerini kullandı.

Bunun hesabını Türkiye soracak

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Türkiye Halep'te 46 bin kardeşimizi kurtarmak için, ateşin içinden çıkarıp selamete ulaştırmaya çalışırken batılı ülkeler Halep'teki, Suriye'deki zulme seyirci kaldılar. Sizlerin feryadınıza çığlığınıza kulak vermediler ama Türkiye, kardeşleriniz duydu. Sizin feryadınıza biz kulak verdik. Bütün eldeki imkanları seferber ederek yine yardıma koşan ilk ülke olduk. Kardeşliğin, insanlığın gereği neyse onu yaptık. 46 bin Halepli kardeşimizi katliamdan kurtardık İdlip'te güvenli bir bölgeye taşıdık. Şimdi İdlip civarında kamplara yerleştiler. Bütün ihtiyaçları Türkiye tarafından karşılanıyor. Sağlık hizmetleri veriliyor, hastalar tedavi ediliyor. Bu zor günler geride kalacak. Dayanışmayla bunların üstesinden geleceğiz. Hem Suriye'de hem Türkiye'de insanların canına kastedenleri bunun hesabını soracağız. Dünya sağır olsa da bunun hesabını soracak Türkiye'dir. 

"Avrupalılar sadece sırtımızı sıvazlıyorlar"

Bugün sadece 3 milyon mülteciyi bağrımıza basmadık. Çocuklarımız okullarımızda geleceğe hazırlanıyor. Kardeşlerimizi geleceğe hazırlamak için eğitim kursları veriyoruz. 223 bin kardeşimiz bu kurslarda eğitim gördü. 2014'te sizlere yasal statü getirdik ve geçici kimlik dağıttık. Bu senenin başından itibaren de çalışma izni verdik. Bugüne kadar 185 bin yavrumuz gözlerini Türkiye'de açtı. Onlar bizim yavrularımız. Biz sizlerle gönlümüzü de birleştiririz, soframızı da paylaşırız, ekmeğimizi de bölüşürüz. Türkiye olarak bugüne kadar 25 milyar dolar harcama yaptık. Helali hoş olsun. Daha da fazlasını yaparız. Avrupalılar sadece sırtımızı sıvazlıyorlar. Nasihatı bırakın da biraz siz el atın. Oralarda insanlık öldüyse burada insanlık ölmedi. 

Konular: başbakan,

Yorumlar