GÜNDEM

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Partisinin Genişletilmiş İstişare Toplantısı için Afyonkarahisar'a giden Başbakan Binali Yıldırım gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan'dan önemli açıklamalar
Başbakan Binali Yıldırım bugün partisinin geleneksel hale gelen Genişletilmiş İstişare Toplantısı için Afyonkarahisar'a gitti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım, Suriye'de PYD'nin vurulmasına ilişkin yaptığı açıklamada "Türkiye'nin Suriye'de yaptığı faaliyetler tamamen terör örgütlerini bertaraf etmeye ve ülkemizin sınır güvenliğini sağlamaya yöneliktir. Bir yandan da DAEŞ başta olmak üzere PYD, YPG, biz bunları terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Terör örgütlerine karşı yaptığımız mücadelede de kimin ne dediğinin önemi yok. Biz ülkemizin, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz" dedi.

Musul operasyonu

Binali Yıldırım, Türkiye Musul operasyonunda olmalı açıklamalarıyla ilgili olarak "Irak ile 350 km sınırımız var. Irak topraklarından sınırı aşarak bölücü terör örgütü yıllardır bizim başımızı ağrıtıyor. Irak her şeyden önce bu terör örgütlerini zapturapt altına alsın. Biz ülkemizin güvenliğini korumak için her türlü tedbiri alırız. Türkiye'nin buralarla ilgilenmesi gayet doğaldır. Aksini söylemek aslında normal değildir." dedi.

Ayrıca Başbakan Yıldırım, "Güvenliğimizi tehdit eden her türlü unsuru yok etmeye kararlıyız. Hiç kimsenin toprağında gözümüz yok. Önceliğimiz kendi güvenliğimiz. Operasyon yapılırken muhattaplarımız bilgilendiriliyor. Kimin ne dediğinin önemi yok." açıklamasında bulundu.

Başkanlık sistemi konusu

Başbakan başkanlıkla ilgili olarak da, "Üzerinde çalıştığımız model Başkanlık sistemidir. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanını halk seçiyor. MHP Genel Başkanı Başkanlık konusunu gündeme getirmesi olumlu bir adımdır. Kendisine teşekkür ediyoruz. Dediği şudur: "Bu sorun çözülmelidir. MHP'nin tercihi Parlamenter Sistemdir. Ancak değişmesi gerekiyorsa bunun kararını millet verir" AK Parti bu konuda getireceği Anayasa Değişikliği teklifini kısa sürede Meclis'e sunacak. Bu meseleyi Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız. Bizim istediğimiz bu sorunu vatandaş çözsün. Biz bu anayasa değişikliğini vatandaşın önüne götürdüğümüzde en doğru kararın verileceğini düşünüyoruz. Yeter ki meclisimiz bu kararı versin." açıklamalarında bulundu.

Ayrıca Yıldırım FETÖ soruşturmaları kapsamında mağdur olanlardan itirazları haklı görülenlerin işlemleri düzeltilecek dedi.


 

Konular: afyonkarahisar, başkanlık, musul, başbakan binali yıldırım,

Yorumlar