GÜNDEM

Batı'yı tedirgin eden görüşmeye saatler kaldı

Suriye krizi ve Rus uçağının düşürülmesiyle son otuz yılın en ağır krizini yaşayan Türkiye ve Rusya, ilişkilerde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Zirve, ekonomide yüz milyar dolarlık hedefin yanında Türkiye’nin Şanghay İş birliği Teşkilatı ile yakınlaşmasının gündeme gelmesi açısından da önemli.

Batı'yı tedirgin eden görüşmeye saatler kaldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin arasında bugün St. Petersburg'da yapılacak zirve, ABD ve Avrupa Birliği'nin 15 Temmuz darbe girişimi karşısında Türkiye'yi yalnız bırakmasının hemen ardından gerçekleşmesi bakımından tarihi bir nitelik taşıyor. İki liderin görüşmesiyle alınacak kararlar, sadece Türkiye ve Rusya'da değil, dünyanın genelinde de merakla bekleniyor.

ŞANGAY İŞ BİRLİĞİ GÜNDEMDE

15 Temmuz'da Türkiye'yi iç savaşa sürüklemeyi amaçlayan müdahalede ABD ve AB'nin demokrasiden yana tavır almaması ve darbe girişimini destekliyor görüntüsü, Türkiye ile Batı arasında ciddi güven bunalımı oluşturdu.

Bugünkü zirvede verilecek mesaj sembolik önem taşıyor.

İki ülke, uçak kriziyle ilgili sorunları aşmayı, Suriye'de çözüm ve iş birliği yaklaşımlarını ortaya koymayı, ekonomik ilişkileri yeniden zirveye taşımayı hedefliyor.

Batı'dan Rusya'ya yönelen tehditler, Türkiye'nin adeta çevrelenmesi, Ankara ve Moskova'yı yakınlaşmaya zorluyor. Ekonomide yüz milyar dolarlık hedefin yanında Türkiye'nin Şanghay İş birliği Teşkilatı ile yakınlaşması da gündemde.

"BATI'YI TEDİRGİN EDİYOR"

Avrupa ülkeleri, Ankara-Moskova yakınlaşmasından duydukları tedirginliği gizlemedi.

İngiliz Financial Times gazetesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk yurtdışı ziyaretini Rusya'ya yapacak olmasına dikkat çekerek, “Ankara-Moskova yakınlaşması Batı'yı tedirgin ediyor" ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN MEMNUN ABD'YE KIZGIN

FT'nin haberinde şu ifadeler yer aldı:

Türkiye, Rusya'nın Ankara'ya darbe girişimi sonrası verdiği destekten memnun. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Tass haber ajansına, 'Rusya Federasyonu'nun bu konuda açık ve net tavır almasını takdirle karşılıyoruz' açıklamasını yapmıştı.

GÜLEN NEDENİYLE TEPKİLİ

Gazete, Türkiye'nin darbe girişimi ardından yetkililerden gelen açıklamalar nedeniyle ABD'yi eleştirdiğini, Fethullah Gülen'in iadesi konusunda da Washington'a tepki gösterdiğini hatırlatıyor.

Konular: ambargo, uygulama, ilk, görüşme,

Yorumlar